وظيفه ما زمينه‌سازي ظهور امام زمان ـ عج ـ است

حجت الاسلام والمسلمين هادوي دوشنبه در ادامه سلسله نشست‌هاي مهدويت مسجد دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با اشاره به اشتياق مردم دنيا به معنويت گفت: وظيفه ما زمينه‌سازي و فراهم كردن مقدمات ظهور امام زمان ـ عج ـ است.

 


استاد حوزه علميه قم با اشاره به رواياتي در خصوص ظهور حضرت حجت ـ عج ـ و انتظار فرج خاطر نشان ساخت: ايشان مي‌آيند تا جامعه‌اي بر اساس معيارهاي اسلامي پياده شود نه اينكه اسلام و دستورات جديد بياورند زيرا پيامبر ـ ص ـ اسلام را در گذشته عرضه كرده‌اند، ما كه منتظران مسايلي هستيم كه هنوز نمي‌دانيم، آنقدر را كه مي‌دانيم چه اندازه عمل كرده‌ايم كه در جستجوي مفاهيم بيشتر هستيم؟ مگر ما نمي‌دانيم كه دروغ گفتن، دزدي و تهمت بدست و صداقت و اخلاق خوب است پس چرا اينها را كه مي‌دانيم عمل نمي‌كنيم. منتظريم حضرت بيايند و ناگفته‌ها را بازگو كنند ولي دانسته‌ها را به چه اندازه عمل كرده‌ايم؟
وي در ادامه به تشريح وضعيت جامعه در آخرالزمان بر اساس روايات پرداخت و افزود: روايات فراواني داريم كه وضعيت آخرالزمان را بيان مي‌كند و برخي از آنها بسيار تعجب‌آور است و مشخص مي‌كند كه اهل بيت ـ ع ـ وضعيت امروز ما را مي‌ديدند و با آن نگاه و بصيرت خود به آينده، حوادث را ذكر مي‌كردند. عمده روايات هم تصاويري تاريك از زمان ظهور ارائه مي‌دهند. امام صادق ـ ع ـ در روايتي مي‌فرمايند در آخرالزمان زنا آزاد مي‌شود، و اديان اسلامي به كفار تقرب مي‌جويند. شنيدن قرآن براي مردم سخت مي‌شود و مساجد تزيين مي‌شوند. حال ما بسياري از اين موارد را در جهان امروزي به راحتي مي‌بينيم و درك مي‌كنيم.
حجت الاسلام والمسلمين هادوي گفت: درست است كه جامعه و جهان تيره و تار مي‌شود و همه جا را ظلم و جور فرا مي‌گيرد ولي در همين گرداب، گل‌هاي بسيار باطراوتي رشد مي‌كنند و فطرت‌ها بيدار مي‌شوند. انقلاب اسلامي ايران يك فجر كوچك و نماد بود براي فجر اصلي. امروز جهان پر از ظلم و جور است و از آن طرف بشريت در حال بازگشت به فطرت خودش است و جامعه بشري با چنان سرعتي به طرف دين و معنويت حركت مي‌كند كه تحولات آن در فاصله كوتاه زماني قابل مشاهده است و اشتياق مردم دنيا به معنويت آن قدر زياد شده است كه وصف ناشدني است. آنها بدنبال آن معنويت هستند كه با علم و معارف بشري هماهنگ باشد و دستاوردهاي مثبت را از بين نبرد و از طرف ديگر علم هم نتوانست نياز بشر را كاملاً برطرف كند. حال وقتي شاخص‌هاي نياز معنوي و دنيوي مردم جهان را جستجو مي‌كنيم همه را در فرهنگ اهل بيت ـ ع ـ مي‌يابيم كه اين امر وظيفه ما را سنگين مي‌كند. آنچه وظيفه ماست آنست كه ما به عنوان كسي كه در عصر غيبت زندگي مي‌كنيم مأمور به زمينه‌سازي و مهيا كردن زمينه براي ظهور حضرت هستيم.

وي در اين مراسم با اشاره به پنج گروه كه دعايشان مستجاب مي‌شود، گفت: اول، امام و رهبر عادل كه به عدالت حكومت كند، دوم دعاي مظلومي كه مورد ظلم واقع شده باشد، سوم فرزند صالح براي پدر و مادر خود، چهارم دعاي پدر و مادر صالح براي فرزندشان و پنجم كسي كه براي برادر مؤمن خود به نحوي كه خودش نفهمد، دعا كند. در اين مورد حتي روايت شده است كه اگر كسي دعايي براي برادر مؤمن خود انجام داد، خداوند مي‌فرمايد براي خود او هم مثلش را بدهيد.
حجت الاسلام والمسلمين هادوي در ادامه دعا براي ساير مومنين را بسيار با فضيلت برشمرد و تصريح كرد: دعا كردن براي ديگران، شكستن حريم خودخواهي است و در روايات آمده است اگر شما به فكر ديگران باشيد و در خلوت خود كه جز شما و خدايتان كسي نيست و حالت ريا هم ندارد براي ديگران دعا كنيد دعاهاي خودتان نيز اجابت مي‌شود. حال كه ايام ماه مبارك رمضان ايام دعاست ديگران را فراموش نكرده همانند همان حديث الجار ثم الدار قبل از خود به فكر ديگران باشيد.
وي وجود محبت در جامعه را يك امر لازم و ضروري ارزيابي كرد و گفت: گاهي اوقات ما نسبت به ديگران بغض كاذب داريم كه مصدرش هم الهي نيست و چه بسا شخص مورد نظر از ما هم بيشتر براي اسلام زحمت كشيده باشد، پس ما بايد مؤمنين را دوست داشته باشيم و اگر عطوفت در جامعه رواج پيدا كند و همه به يكديگر محبت داشته باشند آنگاه جامعه مؤمنين جامعه محبت و بسيار زيبا مي‌شود. رمضان و دعاهايي كه در خلوت خود با خدايمان داريم بهترين فرصت براي ايجاد اين محبت است و جامعه را براي رشد معاني اسلامي آماده مي‌كند.

/ 0 نظر / 6 بازدید