بزرگترين نرم‌افزار تخصصي شيعه به بازار آمد

بزرگ‌ترين نرم‌افزار تخصصي شيعه به نام «جامعه فقه اهل بيت ـ ع ـ» در قم توليد شد.

به گزارش رسا، محسن مسچي، معاون اطلاع‌رساني و بين‌الملل مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي از توليد نرم‌افزار « جامع فقه اهل‌بيت ـ ع ـ » خبر داد. وي افزود: اين نرم‌افزار شامل 1158 عنوان كتاب و رسالة فقهي در 1744 جلد از فقه گهربار اهل بيت ـ ع ـ است كه با عرضة مجموعه‌اي نفيس از ميراث فقه شيعه، گنجينه‌اي ارزشمند را براي استفادة محققان علوم اسلامي پديد آورده است.
مسچي در ادامة سخنان خود خاطر نشان كرد: اين كتابخانة بزرگ، مشتمل بر صدها كتاب و رسالة مهم فقهي است كه از آن جمله مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: مسالك‌الأفهام، جواهر‌الكلام، مهذب‌الأحكام، منتهي‌المطلب، تذكره‌الفقهاء، العروه‌الوثقي، تحرير‌الأحكام، القواعد‌الفقهيه، جامع‌المقاصد، كنز‌العرفان، المبسوط في فقه الاماميه، مدارك‌الأحكام، المناهل، مشارق‌الشموس، الدروس‌الشرعيه و رسائل فقهي شهيد ثاني، محقق كركي، وحيد بهبهاني، شيخ انصاري، شيخ طوسي و امام خميني ـ قدس سره ـ اشاره كرد.
وي در بيان قابليت‌هاي اين لوح فشرده در حوزة پژوهش‌هاي فقهي گفت: ارتباط ميان متن 33 عنوان كتاب در 117 جلد با 188 عنوان شرح، حاشيه و ترجمه در 697 جلد و نيز انتخاب شروح دلخواه به همراه امكان مقايسه ميان متون مورد نظر و اولويت‌بندي در گزينش شرح‌ها به هنگام تحقيق، از ويژگي‌هاي كاربردي اين برنامه به شمار مي‌رود. ضمن اينكه محققان عزيز مي‌توانند از طريق فهرست درختي و گزينشي به مطالب مورد پژوهش دست يابند و به وسيلة سه دامنۀ كتاب، مؤلف و موضوع، حوزة تحقيقي خود را به گستره‌اي خاص محدود نمايند.
وي دستيابي به كتب فقهي بر اساس موضوعات گوناگون را از توانمندي‌هاي كاربردي برنامه دانست و افزود: از امكانات مفيدي كه براي پژوهش‌گران حوزة فقه شيعي بسيار قابل استفاده است، قابليت دستيابي به كتب برنامه بر مبناي موضوعاتي چون آيات‌الاحكام، فقه استدلالي، فقه مقارن، فقه فتوايي، قواعد فقهيه، منابع فقه و تاريخ فقه و فقها است كه در امر سامان‌دهي تحقيقات فقهي بسيار سودمند خواهد بود.
معاون اطلاع رساني مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي ادامه داد: كاوش در ابواب متنوع و متعدد فقه شيعه از ديگر امكانات اين كتابخانة بزرگ فقهي است. جست‌وجوي موضوعي در 573665 عنوان باب فقهي به همراه پژوهش لفظي در متن و فهرست كتب و نيز استفادة مطلوب از امكان فهرست‌سازي، از قابليت‌هاي اين نرم‌افزار فقهي است. از ديگر امكانات اين برنامه آن است كه كاربر به متن كامل قرآن كريم دسترسي دارد و مي‌تواند از طريق ريشه و مشتقات كلمات به جست‌وجو در آيات بپردازد.
وي در تبيين يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار اظهار داشت: به منظور دستيابي به معاني واژگان دشوار، لغت‌نامة 15 جلدي لسان‌العرب در اين لوح فشرده گنجانده شده است و كاربر با استفاده از فهرست ريشه و مشتقات مي‌تواند به معنا و مفهوم كلمات مشكل دست يابد.
مسچي در ادامه به بيان ساير امكانات جامع فقه اهل بيت ـ ع ـ پرداخت و افزود: قابليت‌هاي متنوع پژوهشي نظير علامت‌گذاري، نمايه‌زني، رنگي كردن متن، حاشيه‌نويسي و انتقال متن انتخابي به قسمت يادداشت با امكان ويرايش و چاپ مطالب يا انتقال مستقيم متن گزينشي به محيط Word، از امكاناتي است كه فضاي پژوهشي اين نرم‌افزار را براي استفادة محققان مهيا کرده است. علاوه بر اين با استفاده از قابليت «راهنما» مي‌توان به توضيحات لازم دربارة هر قسمت از برنامه دست يافت.اين نرم‌افزار براي اولين بار در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌گردد.

/ 0 نظر / 8 بازدید