ده هزار مسجد در بريتانيا به فعاليت مشغولند

 

.   

اسلام در بريتانيا با جمعيت 3 ميليون نفري خود، بزرگترين اقليت موجود دراين كشور را تشكيل مي دهد .

 

اسلام در بريتانيا با جمعيت 3 ميليون نفري خود بزرگترين اقليت موجود دراين كشور را تشكيل مي دهد، به همين منظور مساجد، به عنوان مراكزي براي اجتماعات و انجام مراسم عبادي و ديني ‏مورد استفاده قرار مي گيرند.

با افزايش مسلمانان در بريتانيا، به تدريج نهادهاي فرهنگي ديگري نيز بصورت موسسات و هياتهاي خيريه تاسيس گرديد، بطوري كه امروزه در حدود ده هزار مسجد ، موسسه ، مركز و مدرسه در بريتانيا ايجاد شده و در اين بين، نزديك به دوهزار نهاد، در خود شهر لندن فعاليت دارند.

اين در حالي است كه، با تمام نامهري هايي كه در حق اسلام در غرب انجام مي شود، مسلمانان توانسته اند در 23 نوامبر 97 به پارلمان اين كشور راه يابند و در صحنه سياسي نيز حضور داشته باشند.

از برنامه هاي اين مراكز در انگلستان مي توان به: برگزاري برنامه هاي مختلف ديني در طول سال از قبيل، نمازهاي روزانه ، مجالس اعياد و سوگواري ها ؛ برنامه هاي ثابت هفتگي به زبان هاي مختلف در ايام هفته ؛ برگزاري دعاي کميل و دعاي ندبه ، ويژه برنامه هاي ماه مبارک رمضان و ماههاي محرم و صفر و ايام فاطميه، برگزاري کلاس هاي آموزشي مانند کلاس هاي حفظ و قرائت قران کريم، احکام ؛ برگزاري مسابقات گوناگون، برگزاري نمايشگاه ها و جشنواره هاي فرهنگي برگزاري کنفرانسها و سمينارهاي علمي در موضوعات مختلف فرهنگي ، ديني و اجتماعي، اشاره كرد.

تشکيل جلسات و نشستهاي صميمي با هموطنان در حضور مسئولين نهادهاي جمهوري اسلامي در انگلستان ، برگزاري اردو هاي فرهنگي ، تفريحي در داخل و خارج انگلستان، از ديگر فعاليت هاي نهادهاي فوق مي باشد.

/ 0 نظر / 9 بازدید