تحولات جديد در قوه قضاييه

آيت الله نمازي در مراسم گشايش دادسراي عمومي و انقلاب استان خوزستان از تحولات جديد در دستگاه قضايي كشور خبر داد.
در اين مراسم كه آيت الله مرعشي معاون قضايي قوه قضاييه، رئيس دادگستري استان و جمعي از مسئولين اين استان نيز حضور داشتند، دادستان كل كشور طي سخناني با ابراز تأسف از وضعيت فرهنگي و اجتماعي در سطح كشور افزود: گروهي از افراد جامعه با امر به معروف و نهي از منكر مخالفت و جبهه‌گيري مي‌كنند و مي‌خواهند روند جامعه در برخورد با اين امر، معكوس شود. اميدواريم ستادي كه در استان خوزستان به همين منظور تشكيل شده است به عنوان يك الگو در تمام كشور اجرا شود.
وي اضافه كرد: استان خوزستان يازدهمين استان كشور است كه دادسرا در آن راه‌اندازي مي‌شود و تا پايان سال 83 نوزده استان ديگر نيز از دادسرا بهره‌مند خواهند شد.
آيت الله نمازي گفت: نظام قضايي در مجموعه حاكميت الهي و حكومت توحيدي از نظر تقسيم‌بندي در رتبه متأخر است ولي از نظر محتوايي و نقشي كه در نظام قضايي دارد در رتبه متقدم قرار دارد؛ زيرا احياي حق، حقوق عامه، ايجاد قسط در جامعه و پيشگيري از جرم به عهده متوليان منصب قضا است.
وي با بيان اينكه نظام توحيدي عمده‌ترين توجه خود را معطوف به تربيت انسان‌ها نموده است، تصريح كرد: اگر به عمق آيات قرآن و شأن نزول آيات با نظر كارشناسي تأمل كنيم، اين معنا خودنمايي مي‌كند كه نظام توحيدي براي اصلاح و صلاح جامعه عمده‌ترين توجه خود را معطوف به تربيت و بالا بردن معرفت انسان‌ها نموده است.
آيت الله نمازي انسان را موجودي مختار دانست و گفت: انسان خود بايد بخواهد كه گناه نكند و انسان خوبي باشد و به جايي برسد كه تعرض به حقوق ديگران نكند و اگر بخواهيم حكومتي عادل و قرآني داشته باشيم يك راه بيشتر وجود ندارد و آن بازگشت به قرآن است.
در ادامه اين مراسم رئيس دادگستري استان خوزستان طي سخناني گفت: در دادگستري استان 14 هزار پرونده موجود مي‌باشد و كادر قضايي نيز نسبت به دو سال گذشته به دو برابر يعني از تعداد 200 به 400 قاضي افزايش يافته است.

/ 0 نظر / 2 بازدید