منافع امريکا از بحران سازی در عراق

تلاش اشغالگران عراق براي تداوم درگيري‌ها در سه هفته گذشته بوضوح مشهود بود. بحران همانند فروردين‌ماه از نجف آغاز و به ساير شهرهاي شيعه‌نشين عراق کشيده شد. اما اين بار ممنوعيت ورود خبرنگاران به نجف دست اشغالگران را در سرکوب شيعيان باز گذاشته بود. آيت الله سيستاني، پشتوانه روحي مردم، شخصيت قدرتمند معادلات سياسي عراق و عامل بازدارنده اشغالگران در تعرض به اعتاب مقدس نيز در نجف حضور نداشت. مرجعي که نقش تعيين کننده و آينده نگرانه ايشان در مقاطع حساس پس از اشغال عراق بارها به اثبات رسيده است.
مذاکرات صلح با مقتدا صدر به دلائل واهي چند بار متوقف و در نهايت با شکست روبرو شد. از ابتداي درگيري‌ها، اياد علاوي، نخست وزير دولت موقت، به صراحت اعلام کرد به هيچ وجه حاضر به مذاکره نيست. اما فشار افکار عمومي و رسانه‌ها که آمادگي مقتدا صدر را براي مذاکره مي‌ديدند، دولت موقت را به عقب نشيني وادار کرد. از اين رو موفق الربيعي، مشاور نخست‌وزير در امور امنيت ملي، براي مذاکراتي که پيشاپيش محکوم به شکست بود، راهي نجف شد. مذاکرات صلح با مقتدا صدر براي روي آوردن به روش‌هاي مسالمت‌آميز در حال به نتيجه رسيدن بود که منابع دولتي در بغداد خبر از شکست آن دادند. اياد علاوي دستور بازگشت موفق الربيعي را صادر و شکست مذاکرات را اعلام کرد. سرکوب نظامي صدر و طرفدارانش ادامه يافت. در اين ميان موفق الربيعي نيز به دليل عدم اطاعت از دستورات ديکته شده از کار برکنار شد.
شروع به کار کنگره ملي عراق روز يکشنبه 25 مردادماه با اوج درگيري‌ها همزمان بود. اين کنگره نيز که هدف از تشکيل آن انتخاب نمايندگان مجلس موقت ملي بود، از ابتدا برنامه‌هاي خود را به حل بحران نجف اختصاص داد، تا جايي که به دليل بي‌اعتنايي اشغالگران و دولت دست‌نشانده، بيش از صد نفر از آنان روز نخست جلسه را ترک کردند. بالاخره کنگره کميته‌اي را مأمور گفت‌وگو با علاوي براي حل اين بحران کرد. فشار کنگره ملي عراق توانست علاوي را قانع کند تا هيأت‌هاي ميانجي رهسپار نجف شوند. فوزي حمزه، از سياستمداران مستقل و عضو يكي از هيات‌هاي اعزامي کنگره ملي عراق مي‌گويد: اطلاعاتي به دست آورده‌ايم كه نشان مي‌دهد گروه‌هايي در مسير بغداد - نجف دركمين نشسته‌اند و هيأت‌هايي را كه براي مذاكره با مقتدا صدر عازم نجف مي‌شوند تا مورد هدف قرار مي‌دهند. وي افزود: به رغم اعزام سه هيات به نجف براي حل بحران اين شهر، تمام علائم نشان دهنده آن است كه دولت عراق حتي بعد از موافقت صدر با درخواست‌هاي کنگره ملي، خواهان حل مسالمت آميز بحران نيست.
نتيجه آن كه، در هر زمان که قرار است مرحله‌اي از انتقال قدرت به مردم عراق انجام پذيرد و نهادي در اين راستا شکل بگيرد، شاهد بحران هستيم. بحراني که با تحريک اشغالگران و دست‌نشاندگان آنان ايجاد مي‌شود. بار گذشته در مقطع انتخاب اعضاي دولت موقت، درگيريهاي شديدي با دستگيري نماينده مقتدي صدر در بغداد آغاز شد و با تدبير آيت‌الله سيستاني پايان يافت. اين بار نيز که کنگره ملي عراق قرار بود وظيفه حساس خود را در ايجاد مقدمات انتقال قدرت انجام دهد، همزمان با خروج آيت‌ الله سيستاني از کشور‌، اشغالگران برنامه ديگري را براي تشنج آفريني دنبال کردند. طي سه هفته نيروهاي اشغالگر با تمام توان صدها تن از مردم عراق را در غياب تحميلي رسانه‌ها قتل عام نمودند.
علت اين همه لشکرکشي و برنامه‌ريزي دقيق اشغالگران نه تعقيب و خلع سلاح مقتدي صدر و طرفدارانش بلکه آغاز به کار کنگره‌اي بود که عاملي کليدي و تأثيرگذار بر روند انتخابات آتي در عراق است. امريکا در اين شرائط به عنوان راه حل آخر تصميم گرفت با ايجاد بحران، روند شکل‌گيري يک کنفرانس ملي همسو با سياست‌هاي اشغالگري را پي‌گيري نمايد. ابعاد گسترده بحران و نيز پيامدهاي منفي آن براي اشغالگران از اهميت فوق‌العاده مسأله براي امريکا حکايت داشت. تحت تأثير اين بحران عناصري مانند احمد چلبي از حزب کنگره ملي عراق، جبهه طرفداران مقتدا صدر، هيأت علماي مسلمين و برخي شخصيت‌ها و گروههاي شيعه و سني معترض به حوادث اخير از شرکت در اين کنفرانس صرف نظر کردند و گزينش ناعادلانه اعضاي کنگره ملي نيز عکس‌العمل مناسب را در‌پي نداشت. نتيجه آن شد که شيعيان با نسبت هفتاد درصدي جمعيت عراق‌، نتوانستند سهمي متناسب از مجلس ملي موقت را به خود اختصاص دهند.
امريکا براي آينده عراق به دقت برنامه‌ريزي کرده و مصمم است اهداف خود را در اين کشور عملي سازد. بحران اوايل سال جاري و بحران اخير نشان‌دهنده عزم راسخ امريکا در راستاي تشکيل يک دولت دست نشانده اما به ظاهر منتخب در آينده عراق بود. در ماه‌هاي آتي و تا وقتي که انتخابات پاياني انجام شود نيز، مقاطع حساس و سرنوشت سازي در عرصه انتقال قدرت در عراق وجود خواهد داشت، و بايد منتظر بحران‌سازي‌هاي فاجعه آميزتري از سوي اشغالگران باشيم.

منبع: رسا نيوز

/ 0 نظر / 6 بازدید