/شخصيتهای حوزوی/ استاد علي‌اكبر غفاري، مصحح بزرگ كتب اربعه شيعه

استاد غفاري فقه و اصول را در مدرسه مروي خوانده و در درس تفسير حاج ميرزا خليل كمره‌اي شركت جسته بود و پس از اتمام دروس سطح حوزه در تهران براي تكميل تحصيلات به قم سفر ‌كرد.
وجود اشكالات و مطالب ناصحيح در سخنان برخي وعاظ كه در شأن اهل بيت ـ ع ـ نبود، غفاري را واداشت كه به اصل و متن كتاب‌ها مراجعه كند و تصميم به تصحيح كتب روايي شيعه بپردازد.
كتب حديثي با توجه به دوران غير چاپي دچار تغييراتي هستند كه تحقيق درباره صحت احاديث، مصدر و منبع، توضيح حديث، معادل و مشابه حديثي و حواشي آن كاري بس دشوار و گرانسنگ است.
استاد كه از جواني علاقه‌مند به مطالعه بود از قضا يك ماه مسئوليت يك كتابفروشي را به خاطر سفر زيارتي صاحب آن به عهده مي‌گيرد و همين سرآغاز پژوهش وتحقيق و تصحيح كتاب مي‌شود و كار او در اين كتابخانه ادامه مي‌يابد. تصحيح و چاپ كتاب اصول و روضه كافي در 23 سالگي استاد چنان مقبول مي‌افتد كه آيت الله بهبهاني و جمعي ديگر براي تقدير از اين كار ارزشمند به كتابفروشي مي‌آيند و آقاي بهبهاني خطاب به غفاري مي‌گويد با مطالعه و چاپ جديد ديدم همان كاري كه بايد، انجام گرفته است!
جديت، نظم، تعهد و تمام وقت كار كردن از ويژگي‌هاي محققي است كه با رجوع به تمام منابع، شماره‌گذاري احاديث، اعراب و اعجام و توضيح براي سهولت در فهم كاري ماندگار را پديد آورده و 43 عنوان كتاب مرجع را در 26 جلد به تنهايي تصحيح كرده است. همچنين تصيح 12 عنوان ديگر در 53 جلد كه با همكاري و مشاركت ساير انديشمندان صورت گرفته است.
استاد غفاري كار تحقيق كتاب شرح كافي را با همكاري مرحوم آيت الله ميرزا ابوالحسن شعراني و كتاب خزائن ملا احمد نراقي را با همكاري علامه حسن‌زاده آملي به انجام رسانده و مجموعه كتاب‌هاي مرجع «كافي، من لايحضره الفقيه، تهذيب الاحكام و الاستبصار» در 28 جلد به چاپ رسيده است.
كتاب ملتقي الجمان به تصيحيح استاد، كتاب سال شد و خود نيز به پاسخ پنج دهه تلاش مجدانه در تصحيح كتب ارزنده جهان تشيع در سال 1381 چهره ماندگار علوم قرآني و حديث شناخته شد و مورد تجليل قرار گرفت.
غفاري در عبادت مقيد به نماز اول وقت و در كار متعهد و خستگي ناپذير و در خانواده عاشق و مهروز بود.
پيكر استاد علي‌اكبر غفاري صبح پنج‌شنبه 7 آبان تشييع و به خاك سپرده شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید