/حوزه های علميه خارج از کشور/حوزه امام منتظر ـ عج ـ در لبنان

حوزه‌هاي علميه خاستگاه مقاومت مظلومانه تشيع در برابر استبداد و استعمار بوده‌اند. حوزه امام منتظر ـ عج ـ در لبنان كه به همت شيد سيد عباس موسوي پايه‌گذاري شده است از نمونه‌هاي شاخص تربيت طلاب مبارز در لبنان مي‌باشد.

استاد بزرگوار سيد عباس موسوي ـ قدس سره ـ سيد شهيدان مقاومت اسلامي بعد از آنكه در سال 1978 از طرف نظام بعث عراق تحت مراقبت شديد قرار گرفت و منزلشان به طور ناگهاني بازرسي شد، مجبور شد به دستور استادش شهيد سيد محمدباقر صدر ـ قدس سره ـ عراق را ترك كند. قبل از آنكه ضايعه‌اي ديگر در اسلام واقع شود و خون پاكش خارج از وطن عزيزش به زمين بريزد. در نتيجه به طور مخفيانه نجف و عراق را در ايام عاشوراي حسيني ترك كرد و بعد از فرار ايشان نيروهاي بعثي براي دستگيري و اعدام منزلش را مورد بازرسي قرار دادند ولي خواست پروردگار و لطف و توجه الهي همراه او بود تا به لبنان رسيد و در اولين اقدامش از علمايي را كه آن سال از نجف تبعيد شده بودند در يك حوزه نوپا به نام حوزه امام منتظر ـ عج ـ جمع كرد تا به تدريس ادامه دهند و فرصت ادامه فعاليت علمي را از دست ندهند.
شهر بعلبك شاهد نعمت‌هاي بي‌نظير علمي و مبارزاتي‌اي از اين حوزه بوده است. سرسلسله اين مبارزان پيشواي مظلوم لبنان، آيت الله سيد موسي صدر است و درپي ايشان علماي ديگري كه نقش بزرگي در برپايي و مساعدت به اين حوزه داشته‌اند. همچنين برخي از مراجع به ويژه شهيد سيد محمدباقر صدر ـ قدس سره ـ از اين مدرسه حمايت كرده‌اند. در شروع كار محل اين حوزه يك خانه اجاره‌اي در منطقه رأس‌العين بود و اتاقي بيشتر نداشت و همين خانه كوچك مأمن طلبه‌هاي تبعيدي عراق و ديگر طلاب بود.
در 24 فوريه (بهمن) سال 1978 م. اين حوزه علميه با سي طلبه شروع به رشد و نمو كرد و بعد از دو ماه استاد سيد عباس موسوي ـ قدس سره ـ با مفتي وقت بعلبك شيخ سليمان الجفوفي ـ رحمه الله ـ بر سر انتقال اين مدرسه به ساختمان ميتم در محله شروانه بعلبك توافق كردند. اقامت در اين ساختمان نيمه‌ساز به طور موقت بود و در اين وقت استاد در روز هفت درس از لمعه و اصول و منطق و عقايد و فلسفه و علوم ديگر اسلامي را تدريس مي‌كردند و بعد از گذشت يك سال اين حوزه به محله الشمس بعلبك و بعد از گشت چند وقت به ساختماني در جاده رأس‌العين مقابل اداره پست منتقل شد و اين نقل و انتقال‌ها به خاطر مشكلات مالي بود.
در پايان كشتي نجات اين حوزه پهلو گرفت و در مكاني به عنوان مدرسه و مسجد تابعين از موقوفات شرق بعلبك استقرار يافت تا همچون خورشيدي بر تارك لبنان بتابد و مروج علم و ايمان باشد. بعد از استقرار مدرسه استاد سيد عباس موسوي ـ قدس سره ـ به تقويت روحيه و معنويات در مدرسه پرداخت و مجال را براي مردم منطقه و عشاير باز كرد تا طلاب مضمون آيه كريمه (ولتكن منهم طائفه ليتفقهوا في الدين و لينذروا قومهم اذا رجعوا اليهم لعلهم يحذرون) را اجرا كنند. از اين پس اداره حوزه را به شاگردان خاص خود سپرد و در ايام تعطيلات رسمي و غير رسمي شاگردانش براي تبليغ و ارشاد به روستاها و مناطق دور و نزديك از بعلبك تا شمال و هرمل در مهام و عكار و سرزمين‌هاي غربي و جنوب تا سرزمين‌هاي ككل فرستاد.
در سال 1982 م. كه سال يورش اسرائيل به لبنان بود اين مدرسه پذيراي پاسداران ايراني بود تا در مقابله با اين دشمن لجوج جزو اولين‌ها باشند. اسرائيل نيز تهديد كرد كه اين مدرسه را بمباران خواهد كرد چون مقاومت اسلامي ضد اسرائيل از اين حوزه نشأت مي‌گرفت تا آنجا كه در سال 1983 م. در يك تفسير سياسي كه از راديو اسرائيل پخش مي‌شد، شنيدم كه در مورد حوزه امام المنتظر ـ عج ـ صحبت مي‌كرد و مي‌گفت از اين مدرسه خميني‌ها بيرون مي‌آيند چون به آنها انقلاب مبارزه و جهاد آموزش داده مي‌شود و ..... و اين افتخاري براي ما و جهان اسلام است كه حوزه‌هاي ما به شكلي باشد كه دشمنان دين از آن بترسند و وحشت در دل ظالمين ايجاد كند .

/ 0 نظر / 2 بازدید