آيت الله مصباح يزدي: تشكيل احزاب، بهانه اختلاف و برهم زدن وحدت نشود

آيت الله مصباح يزدي در نهمين نشست انجمن فارغ‌التحصيلان مؤسسه آموزشي ـ پژوهشي امام خميني ـ ره ـ با اشاره به عوامل گمراهي امت‌ها گفت: نبايد به بهانه تشكيل احزاب، وحدت و اعتصام به حبل الله مخدوش شود و اختلاف و تكثر ترويج گردد.
آيت الله مصباح يزدي در اين مراسم گفت: بسياري از مسايلي كه متخصصين سال‌ها درباه آنها بحث و تحقيق مي‌كنند و با روش‌هاي علمي به دنبال راه‌حلي براي آنها مي‌گردند چه بسا آيه‌اي از قرآن پاسخ آنها را گوياتر، قاطع‌تر و مفيدتر ارائه كرده و ما از آن غافليم. استاد حوزه علميه قم در ادامه با تلاوت آيه 213 از سوره بقره گفت: قرآن خيلي قاطعانه مي‌فرمايد: «كان الناس امه واحده» انسان‌ها در ابتدا گروه واحدي بودند. همچنين از اين آيه مي‌فهميم كه حق، واحد است. از آنجا كه كتاب‌هاي آسماني، از جمله قرآن براي رفع اختلاف نازل شده‌اند، نمي‌توانند خود منشأ اختلاف باشند، پس از ديدگاه اسلام تعداد قرائت‌ها مقبول نيست. وي با استناد به فراز ديگري از آيه، روحيه تجاوزگري، برتري‌طلبي، تسلط‌جويي بر ديگران، خودخواهي، خودپسندي و خودمحوري را عمده‌ترين عوامل ايجاد اختلاف در اديان معرفي و تصريح كرد: خداوند تنها كساني را هدايت كرده كه واقعاً اهل ايمان و جوياي حقيقت هستند تا به آن دل ببندند عمل كنند، نه اين كه عمري را صرف و پول‌هايي را خرج كنند تا درباره موضوعاتي كه نه خودشان به آنها عمل مي‌كنند و نه ديگران به واسطه آنها هدايت مي‌شوند، كتاب بنويسند و انگيزه آنها تنها اين باشد كه حرفي گفته و بحثي كرده باشند.
آيت الله مصباح يزدي در خاتمه با تأكيد مجدد بر ضرورت شناخت عوامل اختلاف و تشتت يادآوري كرد: قرآن عمده‌ترين عامل اختلافات را روح شهرت‌طلبي و برتري‌طلبي بر ديگران معرفي مي‌كند. اگر روحيه بغي، سركشي و تجاوز از حد خود از ما دور شود، خيلي از فسادها برطرف مي‌شود يا لااقل فساد جديدي پيش نمي‌آيد. بترسيم از اين كه همان چيزي كه اقوام گذشته را به فساد كشاند ما را هم به فاسد كند. اگر از آنها عذري پذيرفته مي‌شد، بعد از تجربه‌هاي گذشتگان و هشدارهاي قرآن به انبيا، عذري از ما پذيرفته نخواهد شد.

/ 0 نظر / 13 بازدید