اصطلاح‌نامه جامع علوم اسلامي

دبير شوراي اطلاع‌رساني حوزه علميه قم از تدوين اصطلاح‌نامه جامع علوم اسلامي در قم خبر داد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام سيد محمدرضا حسيني، دبير شوراي انفورماتيك و شوراي عالي اطلاع‌‌رساني دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با اعلام اين خبر گفت: نرم‌افزار اصطلاح‌نامه در واقع زبان منطقي برنامه‌هاي نرم‌افزاري، وب سايت‌ها و وبلاگ‌ها در حوزه معرفت ديني است و در اين طرح، ارتباط منطقي و سريعي ميان متن‌ها، مدارك و سندها با اصطلاحات برقرار مي‌شود.
وي در ادامه افزود: خوشبختانه در دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم مجموعه‌اي از اطلاعات ارزشمند و كارآمدي براي زندگي فردي و اجتماعي انسان‌‌ها در حوزه‌هاي پژوهشي تهيه شده اما متأسفانه به لحاظ عدم انسجام اين اطلاعات دسترسي سريع و آسان به آن مشكل است. از اين رو دفتر تبليغات اسلامي با بهره‌گيري از استانداردهاي جهاني و تجربه‌هاي مختلف براي هماهنگ‌سازي يافته‌هاي ديني خود در حوزه‌هاي مختلف علوم اسلامي، نرم‌افزار اصطلاح‌نامه جامع علوم اسلامي را به عنوان راه‌كار اساسي طراحي و تدوين كرد.
دبير شوراي اطلاع‌رساني حوزه علميه‌ قم با بيان اينكه اصطلاح‌نامه جامع علوم اسلامي هم اكنون در حال تدوين و نهايي كردن است و حمايت شوراي عالي اطلاع‌رساني كشور را مي‌طلبد، تصريح كرد: با حمايت‌هاي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور و همچنين شوراي عالي انفورماتيك، اميدواريم بتوانيم اين كار اثربخش را در حوزه علوم اسلامي به ثمر برسانيم تا برگ زرين ديگري در پرونده علمي كشور اسلامي ما قرار گيرد. ضمناً تا امروز اصطلاح‌نامه فلسفه، كلام، اصول فقه و علوم قرآني به اتمام رسيده و در حال نهايي كردن اصطلاح‌نامه علوم حديث، اخلاق و فقه هستيم.

/ 0 نظر / 2 بازدید