انتقاد مجلس عراق از اظهارات شاه اردن

پارلمان عراق اظهارات پادشاه اردن، عبدالله را كه در آن انتخابات آينده عراق را زمينه‌ساز نفوذ شيعيان متمايل به ايران در عراق دانسته بود، دخالت در امور داخلي و ناديده گرفتن حق حاكميت اين كشور دانست.

اعضاي كنگره ملي عراق درباره اظهارات شاه اردن كه شيعيان عراق را وابسته به ايران برشمرده بود، بحث و گفت‌وگو كردند.
در اين جلسه تعدادي از نمايندگان با محكوميت اظهارات شاه اردن تأكيد كردند: اين مسايل به نفع امنيت و آرامش عراق نيست و آن را بر خلاف مصوبات كنفرانس اخير شرم‌الشيخ دانستند. زيرا از كشورهاي همسايه دعوت شده بود، براي ايجاد امنيت در عراق همكاري كنند.
در پايان گفت‌و‌گوها با صدور بيانيه مطبوعاتي نگراني خود را از موضع‌گيري شاه اردن ابراز داشته و افزودند: اين اظهارات وحدت عراق را متزلزل كرده و مردم را از دخالت‌هاي بيگانگان نگران مي‌كند.
در ادامه اين بيانيه ابراز اميدواري شده است كه كشورهاي همسايه با موضع‌گيري‌هاي مثبت با تقويت امنيت، تشويق گروه‌ها براي ملحق شدن به روند سياسي موجود و ترك افراط و تفريط، عراق را حمايت كنند.
همچنين محمد آل الشيخ، سفير عراق در ايران اعلام كرد: هيئت ناظران انتخاباتي براي گفت‌وگو درباره آماده‌سازي امكان مشاركت صد هزار عراقي در انتخابات وارد تهران مي‌شوند.
وي افزود: اين رقم با توجه به بازگشت بسياري از عراقي‌هاي مقيم ايران پس از سقوط حكومت بعث عراق در نظر گرفته شده است. وي همچنين آمار مهاجرين ساكن اردوگاه‌ها را 17 هزار اعلام كرد و افزود: من در اين باره با يك مسئول بين‌المللي در امور عراق صحبت كرده و همچنين پيشنهاد كرده‌ام كه به عراقي‌هايي كه شناسنامه ايراني دارند به اين شرط كه متولد عراق باشند، اجازه شركت در انتخابات داده شود.

/ 0 نظر / 2 بازدید