طی مراسمی سال تحصيلي مؤسسه باقرالعلوم ـ ع ـ آغاز شد

مدير مؤسسه آموزش عالي باقرالعلوم ـ ع ـ عصر روز چهارشنبه در جشن آغاز سال تحصيلي و ولادت امام زمان‌ ـ عج ـ با اشاره به فصل چهارم برنامه چهارم توسعه گفت: اگر قرار باشد علم مدرن، توسعه را معنا كند، توسعه مدرن ايجاد و نتيجه آن بسط مدرنيته و حذف سنت‌هاي ديني در جوامع ما مي‌شود.

حجت الاسلام والمسلمين پارسانيا افزود: اگر در فصل چهارم برنامه چهارم توسعه با عنوان توسعه دانش‌مدار، مسئله‌اي مبني بر نسبت علم با فرهنگ مطرح و در مورد علم فرهنگ‌مدار پرسشي ارائه مي‌شد مطمئناً مؤسسه آموزش عالي باقر‌العلوم ـ ع ـ جايگاهي در اين برنامه پيدا مي‌كرد.
وي ادامه داد: توسعه بايد از تبيين علمي برخوردار باشد و مهم است كه علم از حوزه كدام فرهنگ توسعه را معنا مي‌كند. متأسفانه در برنامه توسعه نسبت علم با فرهنگ اسلامي مورد توجه قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمين پارسانيا گفت: هدف از تأسيس چنين مراكز علمي در حوزه جستجو براي پاسخ به اين سؤالات است. متأسفانه به دليل آنكه مديريت فرهنگ و برنامه‌ريزان ما به اين موضوع توجه نكرده و در نگاه آنان نبوده است در برنامه چهارم يك جا هم پيدا نكرديم كه وجود موسسه آموزش عالي باقرالعلوم ـ ع ـ را توجيه كنيم.
وي افزود: رسالت اصلي ما در سال جاري تعميم درس توسعه دانش‌مدار به دانش فرهنگ‌مدار است، اين مسئله بسيار جدي و اساسي اين مؤسسه خواهد بود.
مدير مؤسسه آموزش عالي باقرالعلوم ـ ع ـ در بخش ديگر از سخنان خود گفت: بودجه اين مركز از سوي دفتر تبليغات اسلامي و كمك‌هاي دولت به امر تبليغات تأمين مي‌شود كه ما در تلاشيم اين مركز در ذيل رديف‌هاي مراكز آموزش عالي قرار گيرد تا بودجه‌اي مستقل براي انجام رسالت خود بيايد.
وي افزود: جايگاه اين مركز در حاشيه دو نهاد علمي حوزه و دانشگاه است و هدفش هدفي فرهنگي است كه جايي جز اين مركز تأمين كننده آن نيست. از يك سو ريشه در فرهنگ و تمدن حوزوي و از سوي ديگر نگاهي دارد به نيازهاي دنياي مدرن كه در اين سال‌هاي بحراني گرفتار آن شده است.
معاونت آموزش دفتر تبليغات اسلامي ادامه داد: بدون شك پاسخگويان به اين نيازها از چنين مراكزي بر مي‌خيزند و آينده‌نگري جامعه را تأمين مي‌كنند، به شرط آن كه در اين فضاي پر التهاب، نيازها و هدف درست شناخته شود و مسير درست انتخاب شود و نگاه به مقصد نيز مستمر باشد تا گمراهي ايجاد نشود.

/ 0 نظر / 2 بازدید