برخلاف جامعه سياسي، فضاي حاكم بر حوزه‌هاي علميه آميخته با مودت است

مدير حوزه علميه قم روز چهارشنبه در مراسم توديع و معارفه مدير مدرسه علميه معصوميه ـ س ـ گفت: فضاي حوزه‌هاي علميه همچون فضاي سياسي نيست كه باعث ايجاد كدورت و ناراحتي ‌شود؛ بلكه فضاي دوستي، مهر، محبت و صفا است كه همواره در حوزه‌ها وجود داشته است.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري افزود: بايد دوستي‌ها و محبت‌ها تبديل به ابراز ارتباطي شود و حوزه‌هاي علميه به طلاب علم، اخلاق و صفاي نفس آموزش ‌دهند و اگر اين اصول ‌مورد بي‌توجهي قرار گيرد، طلاب راه به جايي نخواهند برد.
وي فرا گرفتن علم و دانش را نخستين گام طلاب در راه پيشرفت و رسيدن به كمال و سعادت عنوان كرد و گفت: آدمي بايد از علم و دانش در هر فرصتي و شرايطي بهره گيرد و از آن استفاده نمايد. اسلام بر فرا گرفتن علم و دانش تأكيد دارد و رسالت اصلي طلاب حوزه‌هاي علميه نيز زانو زدن در برابر علوم اسلامي و بهره بردن از آن است.
وي افزود: گام بعدي براي رسيدن به موفقيت حفظ آموخته‌ها است كه طلاب بايد در اين جهت نيز تلاش مضاعفي كنند زيرا طلبه‌اي كه نتواند آموخته‌هاي خود را حفظ كند هرگز نمي‌تواند در امر هدايت مردم موفق باشد.
وي به تأكيد حوزه بر حفظ آموخته‌ها اشاره كرد و گفت: يكي از تفاوت‌هايي كه حوزه با ديگر مراكز آموزشي دارد همين تأكيد بر حفظ دانش و آموخته‌ها است كه ديگر مراكز اين گونه بر اين امر تأكيد ندارند.
وي ادامه داد: اگر طلاب تنها به گذراندن چند واحد درسي بسنده كنند راه به جايي نخواهند برد و خواندن دروس براي كسب نمره قبول ارزشي ندارد، بايد براي فاضل و عالم شدن به تحصيل علم پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري خاطر نشان كرد: گام سومي كه بسيار با اهميت و مهم است عمل به علم است كه متأسفانه عده‌اي در مقام عمل به علم پايشان مي‌لغزد؛ عملشان با باورهايشان همخواني ندارد و بين گفتار و رفتارشان تفاوت وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري به كساني كه نامشان در تاريخ باقي مانده است، اشاره كرد و گفت: آنان به دليل برقراري ارتباط نزديك بين علم و عمل خود در تاريخ ماند‌گار شده‌اند. رمز موفقيت حوزه‌هاي علميه نيز در همين است.
وي افزود: گام نهايي كه طلاب بايد به آن توجه كنند نشر و تبليغ علم و دانش است. كسي مي‌تواند مبلغ اسلام باشد كه علم فرا گرفته را حلاجي كرده و عامل به آن باشد.
وي ادامه داد: اگر طلاب اين گونه گام بردارند قطعاً در جامعه و در ميان مردم بدون هيچ مشكلي جايگاه اصلي خود را يافته و مورد احترام و پذيرش مردم خواهند بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید