تازه های نشر حوزوی: شيعه اسلام: منشأ، ايمان و آداب

 كتاب «شيعه اسلام: منشأ، عقايد و اعمال» نوشته حجت الاسلام محمدعلي شمالي در 260 صفحه از سوي انتشارات كالج اسلامي لندن منتشر شد.
نويسنده اين اثر روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار رسا اظهار داشت: كتاب اسلام شيعي: منشأ، عقايد و اعمال در شش فصل براي دانشجويان كالج اسلامي لندن به عنوان متن درسي نوشته شده است و انتشارات الساقي نيز توزيع بين‌المللي آن را به عهده دارد.
حجت الاسلام محمدعلي شمالي به تشريح فصل‌هاي اين كتاب پرداخت و گفت: فصل نخست اين كتاب مربوط به تعريف تشيع و پيشينه آن است. در اين فصل معناي لغوي، اصطلاحي تشيع و همچنين زمان شروع آن با استفاده از ادله تاريخي و رواياتي كه اهل سنت نقل كرده‌اند، تشريح شده و اين نظريه كه تشيع از زمان پيامبر ـ ص ـ شكل گرفته مورد بررسي قرار گرفته است.
استاد مؤسسه آموزشي ـ پژوهشي امام خميني ـ ره ـ افزود: فصل دوم اين كتاب مربوط به منابع تفكر شيعي مي‌باشد كه مبتني بر قرآن، سنت، عقل و اجماع است.
حجت الاسلام شمالي به بيان عقايد شيعه در فصل سوم اين كتاب اشاره كرد و گفت: مقوله‌هايي كه محل اختلاف در بين مسلمانان است در اين فصل تبيين و به طور دقيق ارائه شده است. وي فصل چهارم را مربوط به فروع دين ذكر كرد و گفت: كليات اعمالي از قبيل نماز، روزه، خمس، زكات و حج ارائه شده است. در فصل پنجم ويژگي‌هاي تفكر شيعي و ويژگي عقلانيت، عدالت‌طلبي و معنويت شيعه مورد بررسي قرار گرفته است. وي فصل آخر را درباره تشيع در جهان معاصر ذكر كرد و گفت: در اين فصل به آمار مسلمانان و شيعيان و چگونگي توزيع آنها در كشورها پرداخته و توضيحاتي از شهرهاي مقدس نيز ارائه شده است.
شايان ذكر است حجت الاسلام شمالي استاد اخلاق و فلسفه دانشكده اسلامي مطالعات پيشرفته در لندن است.

/ 0 نظر / 5 بازدید