آيت الله مكارم شيرازي: ثواب قرض‌الحسنه از انفاق بيشتر است

آيت الله ناصر مكارم شيرازي روز سه‌شنبه در ديدار هيأت بررسي مسايل صندوق‌هاي قرض‌الحسنه كشور، ثواب قرض‌الحسنه را همانند شهادت و جهاد در راه خدا دانسته و ثوابش را بيشتر از انفاق عنوان كردند.

ايشان در اين ديدار با تقدير از خدمات اين هيأت بررسي، كه فعاليت‌هايشان در راستاي پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون سود مي‌باشد، اظهار داشتند: قرآن مجيد در واقع قرض‌الحسنه را هم‌رديف شهادت في سبيل‌الله قرار داده است و مي‌‌فرمايد: شهادت در راه خدا معامله با خداست، او ‌جان‌ها و مال‌ها را مي‌خرد و در مقابل آن هم بهشت مي‌دهد و سه سند هم مي‌دهد (كتاب قرآن، انجيل و تورات). در جاي ديگر مي‌فرمايد: كيست كه به خداوند قرض دهد. وام گيرنده خداست، پس ثوابي كه قرض‌الحسنه دارد از انفاق هم بيشتر است، زيرا انفاق را هر كس نمي‌پذيرد ولي قرض‌الحسنه را همه نيازمندان مي‌پذيرند.
آيت الله مكارم شيرازي در ادامه افزودند: قرض‌الحسنه‌اي كه سال‌ها در محيط كشور ما تشكيل شده است، فوائد و بركات فراواني داشته است. يك فايده آن پناهگاه بودن براي افراد ضعيف است. به عنوان مثال شخصي فرزندش نياز به عمل جراحي دارد، دخترش جهيزيه مي‌خواهد. برخي ضرورت‌هاي مهم اجتماعي است، كه توسط قرض‌الحسنه‌ها دفع مي‌شود. فايده دوم اين است كه مردم و جامعه مي‌فهمند كه دين فقط براي آخرت و عبادتشان نيست و اگر زير چتر دين قرار گيرند، دنيايشان را هم نجات مي‌دهد و قرض‌الحسنه يكي از شاخه‌هاي مسائل كمك‌هاي مردمي ديني است.
اين مرجع تقليد با اشاره به حديثي از پيامبر اكرم ـ ص ـ كه فرمودند: «بهترين مردم كسي است كه بيشتر از همه نفعش به مردم برسد»، تأكيد كردند: اگر ما اين شعار را در دنيا زنده كنيم جاذبه اسلام چقدر قوي مي‌شود، با آن احترامي كه نماز و روزه و حج دارد باز بر قرض‌الحسنه تأكيد مي‌‌شود. پس اگر قرض‌الحسنه‌ها خوب عمل كنند علاوه بر نجات مردم، موجب تبليغ دين اسلام مي‌شود. يعني جاذبه دين را زياد مي‌كند و علاقه مردم نسبت به اسلام بيشتر مي‌شود.
ايشان اضافه كردند: اگر در كنار مسجد و يا حسينيه يك صندوق قرض‌الحسنه و يا درمانگاه وجود داشته باشد، مي‌گويند مسجد فقط براي نماز نيست و حسينيه تنها براي عزاداري نيست، مشكلات مردم را نيز حل مي‌كنند و آفرين به ديني كه به همه جهات مردم رسيدگي كند!
آيت الله مكارم شيرازي نهادهاي قرض‌الحسنه را مردمي برشمردند و خواستار مردمي ماندن آنها شدند و تصريح كردند: مصلحت نيست كه نهادهاي مردمي دولتي شوند، يك روز به ما خبر دادند در فلان شهر مي‌خواهند مساجد را زير چتر يك هيأتي قرار دهند كه دولتي است. به صراحت به علماي آن شهر نوشتيم كه مخالفت كنيد، زيرا مساجد هيأت امناي مردمي دارند، در شرايطي قرار داريم كه بدون تشكيلات نمي‌شود كار كرد لذا هيئت‌هاي امناي مركزي باشد كه نظارت كنند و اين با دولتي بودن تفاوت دارد، هر چند كه ‌ما قبول داريم بدون شك دولت، دولت اسلامي است و ما حمايت كرده و مي‌‌كنيم.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم خاطر نشان ساختند: قرض‌الحسنه يك نهاد مردمي بوده و هست و خواهد بود ولي هميشه از نهادهاي مردمي سوء استفاده مي‌شود شايد در مسجدي هم كفشي را بدزدند ولي در مسجد را كه نمي‌بنديم بلكه جلوي سوء استفاده‌ها را مي‌گيريم؛ كارها بايد اصلاح شود نه اهداف. متأسفانه عده‌اي از سوء استفاده‌چي‌ها آمده‌اند در زير اين نام و سوء استفاده‌ كرده‌اند كه خداوند از آنها نگذرد. حال چنين اتفاقي كه افتاد بايد دست‌هاي سوء استفاده‌چي‌ها را قطع كرد.
ايشان ادامه دادند: دولت شعارش اين است كه تا امكان دارد نهادهاي اقتصادي را به بخش خصوصي واگذار كند، حال اگر حركتي برعكس آن صورت گيرد، كار درستي نيست و لذا براي از بين بردن سوء استفاده‌چي‌ها پيشنهاد مي‌كنم در عمل يك هيئات امنا از خود صندوق‌هاي قرض‌الحسنه از افراد شناخته شده خوش نام و خوش سليقه را انتخاب كنند و بعضي از نهادهاي دولتي بر آنها نظارت داشته باشند نه اينكه دخالت كنند و اين امر موجب دلگرمي و اعتماد مردم مي‌شود.
آيت الله مكارم شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از برخي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه كه در لواي اين نام تجارت مي‌كنند خاطر نشان ساختند: بايد مسئله صندوق‌هاي قرض‌الحسنه از صندوق‌هاي تجاري جدا شود، متأسفانه برخي به نام صندوق‌هاي قرض‌الحسنه 28 درصد سود مي‌گيرند. بارها گفته‌ايم كارمزدي كه صندوق‌ها مي‌گيرند يعني كارمزد پرسنلي، آب، برق و تلفن و اگر بيش از آن بود جايز نيست. بنابراين كساني كه قرض‌الحسنه دارند بايد حداكثر 2 الي 3 درصد سود بگيرند، خوب صاف و ساده بگوييد مي‌خواهيم تجارت كنيم، پس اسم آن را بگذاريد صندوق تعاون ـ تجاري تا به كلي حسابشان از قرض‌الحسنه جدا شود.
ايشان در پايان متذكر شدند: بخش قابل ملاحظه‌اي از صندوق‌هاي قرض‌الحسنه امروز‌، انفاق في سبيل الله است. زيرا هر كس مي‌داند اگر پولي به كسي بدهد سال آينده با اين گردش كه در اقتصاد ما است قدرت خريد آن كم مي‌شود و اگر سه سال از آن بگذرد گويي پول را به او بخشيده‌ام و در حقيقت هم انفاق است و هم قرض‌الحسنه.

منبع: رسا نيوز

/ 0 نظر / 2 بازدید