مسيح تر از عيسی (۱)

جورج كري که در يك طبقه پست اجتماعي زندگي را آغاز نمود، تا حد برجسته ترين اسقف كليساي انگليس ارتقا يافت. جرج کری <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دکتر جرج کری در سمیناری که با شخصیت های دینی مسیحی و مسلمان در نیویورک برگزار شد، متاثر از صهیونیست ها به دین اسلام توهین کرد.

آن چه در ادامه می آيد چکيده ای از زندگی نامه وی می باشد.

وي يك دهه پيش توسط نخست وزير اسبق انگليس، مارگارت تاچر، به عنوان اسقف اعظم كانتربري انتخاب شد، سمتي كه يك بار خود او درباره آن گفته بود آرزو می كند نصيب دشمن وي نشود.

اين مرد 66 ساله در انتهاي شرقي لندن رشد و نمو يافت و پدرش يك باربر بود. پس از اين كه در كلاس 11 مردود شد در سن 15 سالگي ترك تحصيل كرده و در يك الكتريكي در شهر لندن به عنوان پادو مشغول به كار شد.

او می گويد در 17 سالگي وقتي يك بار با دوستانش به كليسا رفت به مذهب رو آورده است.وی  ميويد: تجربه من در بازگشت به دين تجربه اي راستين بود و هيچ نقطه تاريكي وجود نداشت، به اعتقاد راسخي رسيده بودم.مقام مذهبی مسیحیان هنگامی که 20 ساله بود تصميم گرفت كشيش شود. پس از 15 ماه سه رتبه (A) و شش رتبه (O) را گذرانده بود و توانست در دانشكده كينگز لندن پذيرفته شود. او هم چنين در دهه 1950 در ارتش انگليس در عراق خدمت كرد. وقتي او به عنوان صد و سومين اسقف كانتربري انتخاب شد، در اين سمت نخستين كسي بود كه به آكسفورد يا كمبريج نرفته است.

زمانی كه خبرنگاري از وي پرسيد: آيا اين كه شما را با بيوگرافي خاصي كه داريد به چنين مقام رسمي مهمي گماشته اند را نوعي طعنه تلقي می كنيد،‌ پاسخ داد: «من بيشتر طرفدار تغيير تدريجي ام تا يك انقلاب ناگهاني، شما نظام ها را از درون تغيير می دهيد به جاي اين كه آنها را سرنگون كنيد.»

او بعنوان اسقف اعظم كانتربري يك كرسي در مجلس لردها به خود اختصاص می دهد و به همراه اسقف اعظم يورك رياست مشترك سيناد كليساي بدنه حكومتي انگليس را بر عهده دارند.

ااسقف اعظم به جهت حمايت هايش از انتصاب زنان كشيش به عنوان يك ليبرال شهرت يافت. وي با سخنان خود در اين باره كه مخالفان اين امر بدعت گذار در دين هستند، خشم رم را برانگيخت.

اما او در كنفرانس اسقف هاي انگليكان در لامبت درسال 1998 كه در مقابل روند هم جنس گرايي در ميان كشيشها موضع گرفت، شهرت بيشتري يافت.

در ميان حوادث پس از حملات يازده سپتامبر او از عمليات نظامي حمايت كرده اما گفته است اين مساله ربطي به دين و مذهب ندارد.

در بازديد از يك مسجد در شورديچ در شرق لندن در ماه اكتبر او گفتگوي ژرف تر بين رهبران اسلام و مسيحيت را خواستار شد. يك ماه بعد در مصاحبه با تلويزيون عربيك از مسلمانان خواست به عمليات نظامي افغانستان به عنوان جنگ عليه اسلام نگاه نكنند.

کری در مراسم كريسمس امسال او تعهد بيشتر براي رعايت اعتدال و مدارا هنگام  عملياتهاي نظامي را خواستار شد و در پيام سال جديد گفت قدرت عشق می تواند به مردم كمك كند سخت ترين لحظات زندگي خود را طي كنند.

پيش از اين كه او اسقف اعظم كانتربري شود،‌ رئيس يك كليساي ايوانجليك در دورهام بود. طي دو سال توانست اقبال عمومي به مراسم مذهبي كليسا را سه برابر كند.

اين گونه موفقيت ها بود كه او را به جايي رساند كه اسقف در «بت» و «ولز» شود. طبق قوانين عادي اسقفهاي اعظم، او می توانست تا 70 سالگی ـ سال 2005 ـ به انتخاب خود در اين سمت باقي باشد. سال گذشته خبر رسيد كه او می خواهد بازنشسته شود اما ملكه از او خواست حداقل تا سال 2003 اين امر را به تاخير بياندازد تا بتواند بر بخش مذهبي مراسم جشنهاي يوبيل كه هر پنجاه سال برگزار ميشود طلايي نظارت كند.

در اين باره:

متن کامل سخنرانی کری از تايمز

خبر سخنرانی از سی ان ان

سخنرانی کری از نگاه گاردين

واکنش جمعيت مسلمانان انگليس به توهينات کری از تلگراف نيوز

خبر و عکس از afp و خبر ديگری از afp

مصاحبه بی بی سی با کری در سال ۲۰۰۲

پروفایل جالبی از جورج کری در بی بی سی 

جورج کری روحانی محبوب ملکه انگليس

جورج کری از ديد روزنامه کانادائی

تن سخنرانی جورج کری در کنفرانس سال ۲۰۰۰ و فيلم آن

 

/ 0 نظر / 7 بازدید