/فرزانگان حوزه/ حاج شيخ عبدالكريم حائري

سال 1267 هـ .ق در روستاي «مهرجرد» يزد در خانه مردي پاکدل و پرهيزکار به نام «محمد جعفر» کودکي پا به عرصة حيات گذاشت و عبدالکريم نام گرفت. هنوز بيش از 18 بهار از عمرعبدالکريم سپري نگرديده بود که شوق ديدار عتبات در دل وي جوشيدن گرفت و راهي سرزمين عراق شد.

عبدالکريم ابتدا چند سالي در حوزه علميه کربلا در محضر آيت الله فاضل اردکاني بود و پس از آن با راهنمايي استادش به حوزه علميه سامرّا و به محضر ميرزاي بزرگ شيرازي شتافت. وي در سالهايي که در حوزه علميه سامرّا حضور داشت از خرمن دانش فقهاي بزرگي چون آيت الله سيد محمد فشارکي، آيت الله محمد تقي شيرازي و آيت الله شيخ فضل الله نوري، که هريک از ستاره هاي درخشان آسمان فقاهت به شمار مي رفتند، خوشه علم و معنويت چيد.
بارگاه مقدس حسيني نيز آرام و خالي از درس و بحث علمي، روزگار خود را تنها با زمزمه شيفتگان اهل بيت و زائران مشتاق ضريح امام حسين (ع) مي گذراند. وي به موجب همين اوضاع تأسف بار حوزه علميه، اين شهر را انتخاب کرد و اينجا بود که او لقب حائري را براي خود برگزيد با حضور اندک مدّت خود در حوزت علميه کربلا، غبار عزلت و فراموشي را از چهره اين شهر زدود و بارگاه امام حسين (ع) نيز با طنين افکندن بحثهاي علمي دانش پژوهان در آن، جلوه اي ديگر گرفت. آيت الله حائري در اين مدّت دو درس عمده خارج اصول و فقه تدريس مي کرد و باقي اوقاتش را در اختيار طلاب علوم ديني قرار داد.
آيت الله حائري در اواخر سال 1332 هـ.ق به دعوت مردم اراک عزم سفر به ايران کرد. آيت الله حائري به مدّت هشت سال در اين حوزة پرشکوه بر مسند تدريس تکيه زد و در کنار مسئوليت سنگين مرجعيت از پرورش و شکوفايي استعدادهاي طلاب جوان نيز لحظه اي غافل نبود.
قم از بزرگترين شهرهاي مذهبي جهان تشيّع به شمار مي آيد که از روزگاران نخست تولد تشيع در ايران، به مرکزيّت شيعه شهرت داشته و تاکنون نيز مرکزيّت خود را در دانش و بينش اسلامي و تصميم گيري درباره حوادث سياسي و اجتماعي حفظ کرده است. قم تاريخ درخشان در خصوص برپايي حوزه علميه و پايگاه ديني مردم دارد. اوّلين کساني که در اين شهر براي تأسيس حوزه علميه قيام کردند محدثان و روات قبيلة اشعري بودند که از ياران امامان معصوم (ع) به شمار مي رفتند. سپس ظهور شخصيّتهاي بزرگي چون شيخ کليني و شيخ صدوق و پس از آنها رو آوردن شيعيان علوي بدين حوزه بر رونقش افزود.
آيت الله حائري پيش از آنکه از طرف اهالي قم به اين شهر دعوت شود، يک بار در سال 1332 هـ.ق در سفري که به مشهد رضوي عزيمت نمودند و از قم نيز ديدن کرده و شبي را در کنار حرم حضرت فاطمه معصومه (س) گذراند و اوضاع مدارس ديني را از نزديک مشاهده نموده بود. انگار هيچ گاه زمزمه دانش پژوهان اسلامي در فضاي قم طنين انداز نبوده است! مدرسه بزرگ « دارالشفا » را ديده بود که سالنهاي درس و بحث آن اکنون محل اسکان فقراي شهر يا زائران شده است. آيت الله در اواخر زمستان 1300 هـ.ش (22 رجب 1340 ق ) بود که با فرزند بزرگش حاج شيخ مرتضي حائري به همراه آيت الله محمد تقي خوانساري به قصد اجابت دعوت مردم، از اراک به سمت قم حرکت کردند و در ميان انبوه جمعيت استقبال کننده وارد شهر قم شدند.

تأسيس حوزه
تأسيس حوزه علميه قم چيزي بود که زمزمه آن قرنها پيش از حوزه علميه نجف شروع شده بود و ريشه در روايات امامان معصوم (ع) داشت، امام صادق (ع) در قرن دوم هجري قمري به ياران خود درباره قم و مرکزيّت اين شهر براي دانش اسلامي چنين فرموده بود:
زود باشد که کوفه روزگاري از مؤمنان خالي گردد و دانش در آن ناپديد شود .... و به شهري که آن را « قم » گويند ظاهر شود و معدن اهل علم و فضل شود.
حضور آيت الله حائري در قم اين نويد امامان بزرگوار شيعه را که همواره زبان به زبان نقل شده و در ذهن شيعيان جاي گرفته بود، تحقق مي بخشيد. اوايل بهار 1301 ش، پس از دو ماه اقامت آيت الله حائري در شهر قم، بنيان حوزه علميّه قم نيز نهاده شد و با گامهاي بزرگي که ايشان برداشت اين حوزه بتدريج رشد کرد و در رديف بزرگترين حوزه هاي علميّه جهان تشيّع درآمد.
اساسي ترين گام آيت الله حائري پس از تأسيس حوزه، تعمير مدارس ديني و تغيير روش آموزشي بود که تحوّلي عظيم را در آنها به وجود آورد. و دوران نابسامان حوزه علميّه قم که پس از ميرزاي قمي وضع رقّت باري يافته بود پايان گرفت. ابتکار آيت الله حائري پس از توجه دادن محصلان علوم ديني به ژرف نگري در درس و بحث علمي گزينش « هيأت ممتحنه » براي گرفتن امتحان از دورس حوزوي بود که امروز چنين روشي در آموزش و پرورش همه کشورها از ضروريات کار محسوب مي شود.
اين حوزه با شکوه گذشته از اينکه بزرگترين دانشگاه علوم اسلامي است در رشته هاي اعتقادات، فقه و حقوق، عرفان، فلسفه، اقتصاد، تفسير، کلام و ..... پاسخگوي نيازهاي اجتماعي، فرهنگي و فکري جامعه نيز بوده و هست و در اين راه انديشمندان و فرزانگان فراواني در دامن خود پرورانده است و اکنون بيش از 40 هزار دانشجوي علوم اسلامي از ايران و هزاران نفر از 45 کشور اسلامي را در خود جاي داده است. در کنار همه تلاشهاي خستگي ناپذير آيت الله حائري آثار قلمي مهمي نيز از ايشان به يادگار مانده است که از آن ميان مي توان به کتابهاي ذيل اشاره کرد:
1- کتاب الصلوه : کتاب مفصلي درباره مسائل نماز است.
2- کتاب درر الاصول: اين کتاب تقريرات درس آيت الله سيد محمد فشارکي است.
آيت الله حائري در دوران زندگي پربار خود علاوه بر خدمات بسيار ارزشمند فرهنگي و اجتماعي به اسلام و مسلمانان، در مکتب خود فرزانگان و انديشمندان بزرگي را تربيت کرد. و بدين ترتيب توانست شخصيّتهاي بارزي را به جهان اسلام تقديم دارد که از ميان آنان از آيت الله العظمي امام خميني (ره)، آيت الله العظمي آقاي گلپايگاني، آيت الله العظمي آقاي اراکي، آيت الله العظمي آقاي مرعشي نجفي و صدها فرزانه ديگر نام برد. در کنار مسئوليت سخت اداره حوزه علميه برطرف کردن نيازهاي اساسي مردم را از وظايف اصلي خويش مي دانست. وي محلي را به « خانه فقرا » اختصاص داد و مستمندان شهر را در آن مکان گرد آورد و بدين ترتيب صدقات و کمکهاي مالي مردم نيک انديش را در مسيري صحيح، صرف اداره امور آنان کرد.
بيمارستان فاطمي قم به پيشنهاد آيت الله حائري و با مساعدت يکي از مؤمنين به نام آقا سيد محمّد فاطمي تأسيس شده و بعدها با وجوهي از ارث آقاي سهام الدوله توسعه يافته است. از خدمات ديگر آيت الله حائري انتقال قبرستان قم به خارج از شهر است.
زهد و ساده زيستي و زندگي بي آلايش، پايبندي او به طلبگي زيستن تا آخر عمر، از او تنديسي از زهد ساخته بود. حضرت امام (ره) در مورد خصوص زندگي زاهدانه استاد معظم خود فرموده است: « جناب استاد معظم و فقيه مکرّم حاج شيخ عبدالکريم يزدي حائري ـ که از سال 1340 تا سال 1355 رياست تامّه و مرجعيّت کامله قطر شيعه را داشت همه ديديم که چه سيره اي داشت. با نوکر و خادم خود همسفر و هم غذا بود و روي زمين مي نشست. »
اخلاق بسيار در معاشرت با مردم داشت و در برخورد با طلاب جوان حال و روحيه آنها را مراعات مي نمود و همواره چهره اش بشاش و بر لبهايش تبسّم داشت. ايشان در مقابل حوادث و مسائل سياسي در اوايل شکل گيري حوزه که مصادف با روي کار آمدن رضاخان پهلوي و به دنبال آن ماجراي کشف حجاب بود همواره صبر و بردباري را پيشه خود ساخت.
آيت الله حائري پس از عمري تلاش و تحمل رنج و مشقت، در 81 سالگي، در 17 ذيقعده 1355 هـ.ق (1315 ش) به ديار ابدي شتافت و در جوار مرقد قدسي حضرت معصومه (س) به آغوش خاک سپرده شد. روح متعالی اش همنشين اوليا و صلحا باد.

/ 0 نظر / 6 بازدید