رقصي چنين ميانه ميدانم آرزوست

مصطفي چمران، چريك عاشق جبهه هاي غرب پس از گذراندن دوره دكتري فيزيك هسته اي در امريكا، با شنيدن نداي مظلوميت مسلمانان در فلسطين مناصب و موقعيت خويش در آنجا را رها كرد و به فلسطين و سپس ايران بازگشت.

«اى مادر هنگامى‏كه فرودگاه تهران را ترك مى‏گفتم تو حاضر شدى و هنگام خداحافظى گفتى: اى مصطفى، من تو را بزرگ كردم، با جان و شيره خود تو را پرورش دادم و اكنون كه مى‏روى از تو هيچ نمى‏خواهم و هيچ انتظارى از تو ندارم، فقط يك وصيت مى‏كنم و آن اين‏كه خداى بزرگ را فراموش نكنى.
اى مادر، بعد از بيست و دو سال به ميهن عزيز خود بازمى‏گردم و به تو اطمينان مى‏دهم كه در اين مدت دراز حتى يك لحظه خدا را فراموش نكردم، عشق او آن‏قدر با تار و پود وجودم آميخته بود كه يك لحظه حيات من بدون حضور او ميسّر نبود.
خوشحالم اى مادر، نه فقط به خاطر اين‏كه بعد از اين هجرت دراز مدت به آغوش وطن برمى‏گردم بلكه به اين جهت كه بزرگ‏ترين طاغوت زمان شكسته شده و ريشه ظلم و فساد برافتاده و نسيم آزادى و استقلال مى‏وزد».
متن فوق گوشه اي از كتاب «خدا بود و ديگر هيچ نبود» مي باشد كه يادداشت‌هاي دكتر چمران را در آمريكا، لبنان و ايران به نگارش در آورده است.
گفتني است دکتر مصطفي چمران در سال 1311 در تهران به دنيا آمد و پس از پشت سر گذاشتن تحصيلات ابتدايي و متوسطه وارد دانشکده فني دانشگاه تهران گرديد و بعد از احراز رتبه اول دانشگاه بورس تحصيلي در دانشگاه را اخذ کرد.
دکتر چمران در امريکا به تشکيل انجمن اسلامي دانشجويان ايراني و فعاليت هاي متعدد ضد رژيم پهلوي پرداخت و سپس راهي مصر گرديد و پس از گذراندن دوره نظامي چريکي جهت ياري برادران لبناني به آن کشور رفت .
ايشان پس از پيروزي انقلاب اسلامي و پس از 22 سال دوري از وطن به کشور بازگشت و معاونت نخست وزيري را به عهده گرفت و بعدها نماينده امام در شوراي دفاع ، وزير دفاع و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گرديد و مشغول به خدمت شد .
حضور اين سردار رشيد اسلام در جبهه هاي نبرد و سرکوب عناصر ضد انقلاب در کردستان از جمله صفحات درخشان زندگي اين شهيد والا مقام مي باشد و سرانجام اين عارف و فرمانده سلحشور در حالي که چند روز قبل منطقه عملياتي دهلاويه را از لوث وجود دشمن بعثي پاک کرده بود در آخر خرداد 1361 در اين منطقه به ديدار معبود شتافت و پيکر پاکش در گلزار شهداي بهشت زهرا جان گرفت.

/ 0 نظر / 8 بازدید