معرفی مراکز حوزوی: مركز تخصصي مهدويت

بي‌ترديد سهم اساسي در احيا و گسترش فرهنگ مهدويت از آنِ حوزه‌هاي علميه است. حوزه، نهادي ريشه‌دار و اصيل است كه در دوره رسول اكرم ـ ص ـ با آيه «نفر» شكل گرفت و در تمامي قرن‌ها و عصرها پاسدار اسلام از دستبردها و حوادث بوده و هست.
كوتاهي و كم كاري حوزه و حوزويان در اين امر خطير، زمينه‌ساز بروز خرافات و سطحي‌نگري از يك سو و ميدان‌داري اين مقوله سترگ بدست افرادي ناشايست و كم دانش و يا بي‌دانش از سوي ديگر مي‌شود. به جاست حوزه به عنوان متولي اين امر قدم‌هاي جدي‌تري در اين راه بردارد و با تقويت مراكز تخصصي و يا مشاركت و نظارت بر مراكزي كه در اين عرصه فعاليت مي‌كنند، به آموزش‌ها و پژوهش هاي اساسي در اين عرصه و سپس ارائه و تبليغ آن در سطح داخلي و خارجي بپردازد. لازم است در آموزش‌هاي حوزوي نيز درس‌هايي مانند مباني اعتقادي مهدويت، تاريخ عصر غيبت، حديث‌شناسي و منبع‌شناسي مهدويت، دعاشناسي، شناخت فرقه‌ها و گروه‌هاي انحرافي، از جايگاه شايسته‌اي برخوردار باشد تا با تبيين و تقويت حقيقيت از ورود باطل در اين عرصه جلوگيري شود.
مركز تخصصي مهدويت در تابستان 1380، با هدف گسترش و تعميق «فرهنگ مهدويت» در سطح جامعه ـ به ويژه نسل جوان و فرهيخته ـ و تربيت مبلغ، پژوهشگر و مدرس مباحث مهدويت، تشكيل شده است. اين مركز وابسته به بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود ـ عج ـ است كه در سال 1379 به پيشنهاد حجت الاسلام والمسلمين قرائتي و با همكاري برخي از شخصيت‌هاي علمي و فرهنگي تأسيس شده است و در حال حاضر در قالب دو معاونت آموزشي و پژوهشي و دو واحد تبليغ و هنري فعاليت مي‌كند.
1. معاونت آموزش:
با توجه به اهميت آموزش مباحث مهدويت اين بخش عمده فعاليت‌هاي مركز را شكل مي‌دهد. پذيرش دانش‌پژوه، تدوين مواد آموزشي، سرفصل‌ها و جزوه‌هاي درسي، جذب اساتيد مجرب در زمينه مباحث مهدويت، راه‌اندازي نوارخانه و ارائه پايان‌نامه از جمله وظايف اين معاونت مي‌باشد. بخش پذيرش تاكنون حدود يكصد نفر از طلاب و فضلاي حوزه علميه قم را در طي سه دوره گزينش كرده است و هم اكنون نيز در آستانه پذيرش دوره چهارم مي‌باشد. مواد درسي مركز در قالب دروس پيش‌نياز، پايه، مطالعه‌اي و اصلي اختصاصي تدوين شده است كه عبارتند از: روش تبليغ، روش تحقيق، آيين نگارش، روش تدريس، زبان انگليسي، مباني رايانه، رجال شيعه و درايه، اهل سنت، تاريخ حديث و جوامع روايي شيعه، فقه‌الحديث، روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، آشنايي با اديان بزرگ، قرآن‌شناسي و تفسير، تاريخ تحليلي اسلام، امامت عامه، امامت خاصه، امام‌شناسي، مسائل اساسي مهدويت، مهدويت در قرآن، حكومت ديني، مستشرقين و مهدويت، فرجام‌شناسي، شبهه‌شناسي مهدويت، فرقه‌ها و جريان‌هاي انحرافي، دعاشناسي، تاريخ تشيع، تاريخ عصر غيبت صغري، مهدويت در احاديث، حديث‌شناسي مهدويت، منبع‌شناسي مهدويت، مهدويت و مسائل كلامي جديد.
پيشنهاد رشته تخصصي مهدويت براي سطح سه نيز به شوراي مديريت حوزه علميه قم ارائه و تصويب شده است و هم اكنون براي نخستين دوره آن از ميان افراد داراي شرايط، دانش‌پژوه پذيرفته مي‌شود.
2. معاونت پژوهش:
اين معاونت به منظور ايجاد زمينه مناسب براي پژوهش در موضوع‌هاي گوناگون مهدويت و سازماندهي آن شكل گرفته است و براي رشد و ارتقاي توان‌مندي علمي دانش‌پژوهان، به شناسايي و طرح عرصه‌هاي جديد پژوهشي در اين موضوع مي‌پردازد.
دستاوردهاي پژوهشي اين معاونت به صورت كتاب، بروشور و ره‌توشه، پايگاه اينترنت و برنامه‌هاي صدا و سيما عرضه مي‌شود.
3. واحد پاسخ به پرسش‌ها:
اين واحد يكي از بخش‌هاي معاونت پژوهشي مي‌باشد كه تاكنون به پرسش‌هاي حضوري، تلفني و كتبي از سراسر كشور پاسخ گفته است و با نشريات گوناگون و مراكز علمي كشور همكاري دارد.
4. كتابخانه:
كتابخانه مركز تخصصي مهدويت، كتابخانه‌اي غني در زمينه مهدويت است. اين كتابخانه مشتمل بر 800 عنوان كتاب فارسي و 160 عنوان كتاب عربي و نشرياتي است كه درباره حضرت مهدي ـ عج ـ به صورت فصل‌نامه، ماه‌نامه و گاه‌نامه چاپ و منتشر مي‌شود.
5. فصل‌نامه انتظار:
از دستاوردهاي مهم و ارزشمند مركز تخصصي مهدويت، فصل‌نامه علمي ـ تخصصي انتظار مي‌باشد كه اولين شماره آن در پاييز سال 1380 منتشر و تاكنون 7 شماره براي علاقمندان عرضه شده و شماره جديد آن نيز به مناسبت نيمه شعبان 1424 در دست انتشار است.
6. واحد تبليغ:
اين واحد براي گسترش و نشر فرهنگ صحيح مهدويت در بين تمام قشرهاي جامعه، تاكنون به مناسبت‌هاي مختلف، بويژه دهه شعبانيه، مبلغان توانمندي را به دانشگاه‌ها، مدارس، اردوگاه‌ها، صدا و سيما، مساجد، مهديه‌ها و مراكز نظامي و انتظامي سراسر كشور اعزام كرده است و همچنين آماده همكاري با همه مراكز، جهت اعزام كارشناسان و مبلغان مهدويت است.
7. واحد هنري:
با توجه به اين كه دنياي امروز، دنياي رسانه‌ است، اين معاونت براي تأمين آثار هنري متناسب با نياز مراكز، مشغول فعاليت است. مهمترين فعاليت‌هاي اين واحد عبارتند از: الف. سوژه‌يابي موضوع‌هاي هنري مهدويت بر اساس تنوع مخاطب؛ ب. تدوين 40 طرح هنري؛ ج. همكاري با ارگان‌ها و نهادهاي گوناگون بويژه صدا و سيما، براي گسترش فرهنگ مهدويت؛
اين مركز براي ارائه هرگونه هم‌فكري و پيشنهاد در جهت گسترش «فرهنگ مهدويت» از همه شيفتگان حضرت مهدي ـ عج ـ و منتظران فرج ياري مي‌طلبد.

/ 0 نظر / 2 بازدید