افزايش چشمگير شركت كندگان ششمين دوره كتاب سال حوزه

حجت الاسلام والمسلمين شاكرين، دبير همايش كتاب سال حوزه در يك كنفرانس خبري اعلام كرد:‌950 عنوان كتاب در ششمين سال كتاب حوزه داوري شد كه با نيمي از كل آثار 5 سال گذشته برابري مي‌كند.

به گزارش سايت رسا، دبير همايش كتاب سال حوزه با اعلام اين مطلب گفت: طي 5 سال گذشته 1800 كتاب به دبيرخانه ارسال شده بود كه از اين ميان 200 اثر برگزيده شدند. وي همچنين از جهاني شدن جشنواره كتاب سال حوزه در ششمين سال فعاليت خود خبر داد و اظهار اميدواري كرد‌ آثار طلاب و محققان خارجي نيز به رتبه‌هاي بالا دست يابند.
حجت الاسلام شاكرين هدف از برگزاري اين جشنواره را توسعه فرهنگ پژوهش و نگارش، آشنا كردن جوانان با آثار پژوهشي و نگارش برتر، معرفي آثار برجسته شخصيت‌هاي ممتاز حوزه و پايين آوردن ميانگين سني مؤلفان دانست و گفت: نسبت به اهداف مزبور موفق بوده‌ايم اما انتظار بيشتري هم وجود دارد.
وي ‌گفت: از بين 950 اثر حدود 200 اثر به مرحله دوم داوري رسيده كه پيش‌بيني مي‌شود 30 تا 40 اثر امتياز لازم را كسب كنند. براي داوري آثار نيز 114 نفر در 13 گروه تخصصي پس از آنكه كتاب‌ها، گونه‌شناسي، طبقه‌بندي و تقسيم شد، مشغول به كار شدند و آثار را در چهار رديفِ اَعلام و مفاخر حوزوي، طلاب و فضلاي محقق، بانوان و نوقلمان بررسي كردند. كه محدوده امتيازي هر يك به ترتيب 90 الي 100، 80 الي 90، 75 الي 80 و 75 الي 80 مي‌باشد. البته آثار محققاني كه بيش از 85 امتياز كسب كند مي‌تواند در مرحله اَعلام سنجيده شود.
وي در پاسخ به اين سؤال كه اختلاف‌هاي مذهبي چه تأثيري در روند داوري خواهد گذاشت، گفت: امسال ارتباط ما با حوزه‌هاي لبنان، مصر و مراكز اسلامي لندن بود، اما غالب آثار خارجي رسيده مربوط به طلاب خارجي مقيم ايران است و در داوري هم بنا بر اين است كه وجوه اختلافي در نظر گرفته نشود. قيودي هم در فراخوان لحاظ شده مثل اينكه آثار با اعتقادات شيعه تناقض و تضاد نداشته باشد، اما لازم نيست مروج شيعه باشد مثل بحث اقتصاد اسلامي. از سفارت‌ها و رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران نيز آثار كساني دريافت مي‌شود كه مشهور به ضديت با شيعه نباشند.
حجت الاسلام شاكرين همچنين گفت: رتبه‌هاي دوم و سوم امسال مشخص شد، اما اظهار نظر در مورد رتبه اول هنوز زود است و نياز به داوري‌هاي بيشتري دارد. در ضمن سنوات گذشته آثار قابل تقدير معرفي شدند و امكان اشتراك چند اثر در يك رتبه هم وجود دارد و تعداد دقيق آن در ويژه‌نامه ذكر خواهد شد.
وي در پاسخ به سؤال ديگري با بيان اينكه تعداد آثار ارسال شده از طرف مؤلفان بيش از آثار مؤسسات و انتشاراتي‌ها بوده است، گفت: بوستان كتاب قم، مؤسسه امام خميني ـ ره ـ و انتشارات آستان قدس رضوي سهم بيشتري در ارائه كتاب در 40 رشته علمي به دبيرخانه همايش داشته‌اند.
حجت الاسلام شاكرين در ادامه گفت: آثار دوره‌اي مي‌تواند با چاپ اولين شماره در دستور كار قرار بگيرد و چنانچه حائز رتبه نگرديد با چاپ شماره‌هاي بعدي باز مي‌تواند در همايش شركت كند.
وي در پاسخ به سؤال در مورد نهضت نرم‌افزاري و توليد علم اظهار داشت: يكي از امتيازاتي كه ما در برگه‌هاي داوري گنجانديم توليد علم بود. البته همين آثار تأليفي در صدد توليد نيستند و ممكن است قالب يا ساختار جديدي داشته باشند اما آثار پژوهشي در اين مورد قابل بررسي است.
دبير همايش كتاب سال حوزه، جمع‌آوري، داوري و بررسي آثار در قالب مقاله يا نرم‌افزار را خارج از برنامه اين همايش دانست.
گفتني است همايش يك روزه كتاب سال حوزه سوم ديماه در تالار دارالشفاي قم برگزار خواهد شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید