حوزه علميه نجف احياء مي شود

حجت الاسلام لاجوردي مدير مؤسسه آل‌البيت كه زير نظر دفتر آيت الله سيستاني است، در گفت‌و‌گويي اختصاصي ديدگاه خود را نسبت به حوزه علميه نجف پس از سرنگوني حكومت بعث بيان كرده است:

o جمعيت حوزه علمية نجف پس از اشغال چگونه بوده و چه مسيري را طي كرده است؟
• حوزه علمية نجف، حوزه كهنسالي است و مراجع و مجتهدان بسياري تربيت كرده است كه بسياري از اين فقها، خودشان داراي مدرسه هستند مانند مدرسة نائيني، مدرسه خويي، مدرسة ضياءالدين عراقي، مدرسة شهيد سيد محمدباقر صدر و مانند آنها كه هر كدام اينها توانسته‌اند مجتهداني تربيت كنند و تحويل جامعه دهند.
متأسفانه در دوران طاغوتي صدام، با روشهاي ددمنشانه و ستيزه‌جويانه صدام و حزب بعث، حوزه نجف اشرف را محدود كردند و تا توانستند در حوزه تفرقه‌افكني كردند و علماي طراز اول را به هر نحو كه ممكن بود، يا زنداني كردند، يا وادار به مهاجرت كردند و يا به شهادت رساندند مانند مثل شهيد آيت الله سيد محمدباقر صدر كه از اميدهاي حضرت امام بود و شهيد آيت الله غروي، شهيد بروجردي و علماي ديگر از خاندان حكيم، از خاندان بحرالعلوم و از خاندان سبزواري و جواهري دستگير و پس از شكنجه‌ها به شهادت رساندند.
خيلي از علما هم در خانه‌هاي خودشان زنداني بودند و نتوانسند درس و بحثي در حوزة علمية نجف داشته باشند. پس از اشغال عراق، حوزة علميه توانست مقداري نفس بكشد، ولي از آنجايي كه مدارس و كتابخانه‌ها، همگي تخريب شده است. سالهاي متمادي زمان مي‌برد تا حوزة علميه نجف احيا بشود. هم اكنون چهار يا پنج درس خارج بيشتر در عراق وجود ندارد و مرجع بزرگ جهان تشيع آيت الله سيستاني سالهاي زيادي است كه خانه‌نشين شده است و در حال حاضر حوزه علمية قم مركز جهان تشيع مي‌باشد و پايگاه حوزه‌هاي علميه به شمار مي‌رود پس از سقوط صدام بسياري از علمايي كه از نجف مهاجرت كرده بودند، به نجف بازگشتند و شروع به تدريس درس خارج و سطوح و مقدمات پرداختند. اميد است كه اگر اوضاع آرام شود و امنيت كامل در عراق برقرار شود بتوانند حوزه علمية نجف را زنده و احيا بكنند.
o آيا آيت الله سيستاني تدريس را آغاز كرده‌اند؟
• خير ايشان درس خارج خودشان را آغاز نكرده‌اند چون هنوز فرصتي پيش نيامده است.
o رابطة فعالان سياسي شيعه در عراق با مراجع تقليد چگونه است؟
• مي‌دانيد كه احزاب و گروههاي سياسي اسلام و شيعي هر كدام براي خودشان تز و اساسنامه و روش مبارزة خاص خودشان را دارند.
احزابي مثل مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق، حزب‌الدعوه كه هر كدام براي خودشان تز و روشي دارند، ولي در مصالح اسلامي و شيعي احترام خاصي به آيت الله سيستاني قايل‌اند و در بعضي از امور كه متعلق به تمام مسلمانها و تمام شيعيان است مشورت مي‌كنند. آيت الله سيستاني نيز در خيلي از موارد راهنمايي‌ها و نصايح خودشان را در اين زمينه بيان كرده‌‌اند؛ مثلاً در زمينه قانون اساسي و اينكه قانون اساسي بايد به دست منتخبان خود ملت نوشته شود و به تصويب برسد.
به عقيدة ايشان اعضاي مجلس حكم منتخبان ملت را ندارند بنابراين قانون اساسي كه اينها تصويب مي‌كنند نه شرعي و نه قانوني است.
o نظر آيت الله سيستاني در خصوص قانون اساسي موقت عراق را به شكل مشروح بيان كنيد؟
• ايشان معتقدند كه منتخبان ملت اين قانون را ننوشته‌اند و ايشان از سازمان ملل خواستار برگزاري انتخابات براي انتخاب نمايندگان مردم با نوشتن قانون اساسي شدند. نمايندگان سازمان ملل پس از بررسي و رفت و آمدهايي اعلام كردند كه امكان برگزاري انتخابات نيست، ولي كارشناسان عراقي و اعضاي حكومتي اعلام داشتند كه امكان برگزاري انتخابات وجود دارد. بنابراين آيت الله سيستاني تأكيد به برگزاري انتخابات نمايندگان ملت براي نوشتن قانون اساسي دارند كه هر چه زودتر اين كار انجام شود. ايشان مشروعيت اعضاي شوراي حكومتي را بسته به آرا و انتخاب مردم عراق مي‌دانند.
o رابطة احزاب با دفتر آيت الله سيستاني چگونه است؟
• چون مرجعيت آيت الله سيستاني در عراق، مرجعيت عام است و ايشان حرف اول را مي‌زنند. اين احزاب به ايشان نياز‌مند هستند.
o در رابطه با چگونگي صدور بيانيه‌هاي آيت الله سيستاني توضيح دهيد.
• تمام بيانيه‌هايي كه از طرف ايشان صادر مي‌شود، كتبي است و ممهور به مهر ايشان مي‌باشد از طرف نجف اشرف صادر مي‌گردد. يكسري از بيانيه‌ها هم از طرف دفتر ايشان در قم صادر مي‌گردد اين هم با هماهنگي دفتر آيت الله سيستاني در نجف است، هر بيانيه‌اي به نام ايشان بايد ممهور به مهر دفتر باشد، چه در نجف و چه در قم.
o آيا تا به حال در بين بيانيه‌هايي كه صادر شده، اخبار جعلي و يا بيانيه جعلي بوده است؟
• بيشتر بيانيه‌هايي كه مورد تأييد است از سايت www.sistany.org منعكس مي‌شود. هر كاري كه آيت الله سيستاني خودشان صلاح بدانند انجام مي‌دهند.
o تعاملات حوزه نجف و قم در چه حدي است؟
• علماي قم با علماي نجف هماهنگ هستند و نظرات خودشان را به هر نحوي كه هست از طريق آقاي شهرستاني كه نمايندة مطلق آيت الله سيستاني است مي‌رسانند و به هم منتقل مي‌كنند و تاكنون مغايرتي وجود نداشته است.
o آيا با اوضاع وخيم عراق آيت الله سيستاني قصد سفر به ايران را ندارند؟
نه فعلاً قصد مراجعه ندارند و در حال حاضر تكليف مي‌دانند كه در عراق باشند. در دفتر اعضايي وجود دارند كه وظيفة آنان حفاظت از جان ايشان است.

/ 0 نظر / 4 بازدید