پاركينگ رودخانه قم در آستانه تعطيلي قرار گرفت

با شكايت امور آب از شهرداري قم در خصوص مالكيت رودخانه قم و حريم آن، پاركينگ رودخانه در آستانه تعطيلي قرار گرفت.
مديركل آب استان با تنظيم دادخواستي مبني بر تخلف شهرداري در حريم و بستر رودخانه قم از شهرداري قم به دادگستري استان شكايت كرد.
در شكايتنامه اين اداره، احداث ايستگاه آتش‌نشاني در حريم رودخانه، احداث جايگاه تخليه و بارگيري زباله در حريم و بستر رودخانه، تخليه زباله و نخاله‌هاي ساختماني در بستر رودخانه، احداث جاده، دسترسي از سطح خيابان‌هاي شهر به داخل و بستر رودخانه، احداث پاركينگ در بستر رودخانه، احداث خيابان و جاده در طول رودخانه، احداث پل‌بازار بر روي عرض رودخانه بدون رعايت اصول فني و مهندسي و احداث ديواره ساحلي در داخل بستر رودخانه به منظور احداث جاده و كاهش عرض رودخانه از موارد تخلف و تصرف شهرداري در حريم رودخانه ذكر شده است.
در قسمتي ديگر از اين شكايت‌نامه آمده است، هر يك از اقدامات هشت‌گانه شهرداري در بستر و حريم رودخانه براي عبور طبيعي آب و سيل از مسيل، مزاحم و مانع است و هر يك از آنها به تنهايي مي‌تواند باعث به خطر خطر افتادن امنيت جاني و مالي اهالي قم و حتي تهديد حرم حضرت معصومه(س) و ساير تأسيسات و ابنيه عمومي و خصوصي گردد و با توجه به اتمام دوره خشكسالي و احتمال جاري شدن سيلاب در رودخانه، اعاده وضعيت رودخانه به حالت طبيعي و سابق آن مورد تقاضاست.
فرماندار قم نيز در خصوص وضعيت پاركينگ رودخانه كه نقش به سزايي را در كاهش ترافيك شهر به خصوص در هستة مركزي و اطراف حرم حضرت معصومه(س) ايفا مي‌كند، به خبرنگار ما گفت: امور آب از شهرداري قم در خصوص وضعيت رودخانه شكايت كرده است و حق قانوني خودش را مي‌خواهد.
محمد جواد كرخي افزود: شهرداري اگر رودخانه را به صورت پاركينگ درآورده است بايد حوادث مربوط به زائران را نيز بپذيرد.
وي افزود: در حال حاضر رودخانه قم به ضرورت به صورت پاركينگ درآمده است، ولي متأسفانه شهرداري قصد ندارد مسؤوليت‌هايي را كه ناشي از پاركينگ شدن رودخانه بر عهده دارد، انجام دهد.
فرماندار قم در پايان گفت: تعطيلي پاركينگ رودخانه در حال حاضر به خصوص با توجه به نزديكي سالگرد وفات حضرت امام خميني(ره) امكان‌پذير نيست و بايد در اين شرايط كمال استفاده از آن بشود، ولي اين نكته حائز اهميت است كه وجود پاركينگ در داخل رودخانه نبايد مسؤولان استان و به خصوص شهرداري را از ايجاد پاركينگ‌هاي منطقي باز دارد.
وي هيچ اشاره‌اي به اين‌ كه اگر بايد در چنين ايامي از پاركينگ رودخانه استفاده شود، پس چرا از شهرداري شكايت مي‌شود نكرد، اما شهردار قم در خصوص وضعيت فعلي پاركينگ رودخانه و شكايت اداره كل امور آب از شهرداري گفت: بيش از 15 سال است كه از بستر رودخانه به خصوص در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه به عنوان پاركينگ استفاده مي‌شود و در اين چند وقت اخير هم اتفاق خاصي نيافتاده است كه عده‌اي مي‌خواهند كاربري رودخانه را تغيير دهند.
وي افزود: متأسفانه مديريت آب استان در 5 شعبه مختلف دادسرا عليه شهرداري شكايت كرده است و فرماندار هم مسؤوليت را بر عهدة شهرداري گذاشته است بنابراين اگر قرار است مسؤولان استان تشخيص بدهند كه فضاي پاركينگ رودخانه مناسب است يا نه، خودشان هم مكان مناسبي را براي پارك خودروها در اطراف حرم ايجاد كنند و در غير اين صورت بايد خود پاسخگوي زائران و شهروندان قمي باشند؟
وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص اقدامات شهرداري براي بهبود وضعيت پاركينگ رودخانه، گفت: در چند وقت گذشته براي رفاه حال مسافران و زائران قم تسهيلات زيادي در رودخانه ايجاد شد و قسمت اعظمي از بستر رودخانه در اطراف حرم آسفالت‌ريزي شد و همچنين در هر زماني كه از سوي اداره امور آب اعلام شد، اين پاركينگ تعطيل گرديد.
وكيلي تصريح كرد: اميدواريم مسؤولان استان و شخص استاندار به عنوان عالي‌ترين مسؤول استان هر چه سريع‌تر تكليف وضعيت پاركينگ رودخانه را روشن كنند.
وي خاطرنشان كرد: هدف ما از ايجاد اين پاركينگ، ساماندهي و كنترل عبور و مرور خودروها بوده است و در حال حاضر هم هر نهاد يا ارگاني كه بخواهد پاركينگ رودخانه را به همين شكل اداره كند، شهرداري قم حاضر به واگذاري است.
وكيلي در پايان سخنان خود گفت: حتماً كساني كه از شهرداري شكايت كرده‌اند و قصد تعطيل‌شدن پاركينگ رودخانه را دارند، خود نيز جوابگوي مردم و زائران هستند و معضل ترافيكي شهر را هم حمل خواهند كرد.

/ 0 نظر / 4 بازدید