نجف و كربلا، توسعه يا تخريب

سيد حسين شامي، رئيس اوقاف شيعيان خواهان توسعه حرم ائمه ـ ع ـ نجف، كربلا و كاظمين است كه اين امر خطرات جدي براي ميراث تاريخي اين شهرها به همراه دارد.

طرح‌هاي توسعه براي شهرهايي است كه به لحاظ ديني، تاريخي و تمدني داراي اهميت زيادي هستند. شهر قديمي نجف كه قسمت زيادي از آن در اين طرح از بين مي‌رود شامل مدارس علميه‌، دفتر مراجع و منطقه مسكوني است و علاوه بر آن خيابان‌هاي تنگ و باريكش خاطره هزاران شهروندي است كه در اين شهر سكوت داشته‌اند و يا به آن سفر كرده‌اند.
اما طرح توسعه حرم امام حسين ـ ع ـ و حضرت عباس ـ ع ـ ناگوارتر است. در اين طرح منطقه تاريخي بين‌الرحمين از بين مي‌رود و دو حرم در يك حرم گنجانده مي‌شوند.
لازم به توضيح است كه دليل طراحان، احتمال افزايش تعداد زائران ائمه ـ ع ـ مي‌باشد كه يك تخمين بيش نيست به علاوه، شهرهاي قديمي به نجف، كربلا و كاظمين محدود نمي‌شود، بلكه دولت‌هاي يمن، سوريه و مغرب كه داراي شهرهاي مشابهي هستند، به هيچ عنوان اجازه نمي‌دهند كه تغييري در پايتخت‌هاي قديمي آنان، صنعاء، دمشق و رباط صورت بگيرد؛ زيرا كه آنرا سرمايه ملي خود مي‌دانند و براي حفظ و نگهداري آنها از سازمان‌هاي بين‌المللي كمك‌هاي ميليوني دريافت مي‌كنند و مردم را به ماندن تشويق مي‌كنند. دولت‌هاي اروپايي نيز اصلاً فكر تغيير و تحول شهرهاي قديمي خود مثل پراگ و مسكو را به مخيله خود خطور نمي‌دهند. اما اگر بهانه افزايش زائران است. راه حل‌هاي ديگري براي اين منظور وجود دارد، از جمله ايجاد فرودگاه مابين دو شهر نجف و كربلا و ايجاد هتل و خانه‌هاي اجاره‌اي براي زائران و گردشگران.

/ 0 نظر / 2 بازدید