لزوم بازنگري در مطالبات دو سويه حوزه وحاكميت

مدير حوزه علميه قم در مراسم اختتاميه سال تحصيلي مركز تخصصي حقوق و قضاي اسلامي ضمن تأكيد بر تلاش بيشتر در حوزه براي نهادينه كردن تربيت نيرو و توليد انديشه و علم، از برخي مسؤولان به علت عدم توجه كافي به حوزه‌‌هاي علميه انتقاد كرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين حسيني بوشهري در مراسم پايان سال تحصيلي مركز تخصصي حقوق و قضاي اسلامي حوزه علميه قم گفت: پس از اين كه انقلاب اسلامي با تلاش روحانيون و نخبگان از يك سو و ايثارگري مردم از سوي ديگر به پيروزي رسيد برخي اين پرسش را مطرح كردند كه در دوره جديد چه رابطه‌ و تعاملي بايد بين حوزه علميه و نظام برقرار باشد. و اينكه آيا حوزه بايد كار را تمام شده انگارد و به فعاليت علمي و درسي خود رو آورد يا بايد براي به بار نشستن انقلاب نيز وظيفه خود را در اداره جامعه ايفا كند؟
وي افزود: در دوره پس از انقلاب ديگر شور و احساس حرف اول را نمي‌زند، بلكه فكر و خلاقيت بايد پايه و اساس باشد. حوزه بايد پس از انقلاب نقش حياتي خود را ايفا كند و بيش از گذشته حضور داشته باشد. سؤال اين است كه آيا نقشي كه تا كنون حوزه ايفا كرده كافي بوده است و اگر نه، كاستي‌ها از چه ناحيه‌اي است؟ از حوزويان يا كساني كه بايد از خدمات حوزه استقبال مي‌كردند و نكردند؟
مدير حوزه علميه قم با بيان به اينكه حوزه‌هاي علميه به اندازه‌اي كه بايد تمام فكر و انرژي موجود را براي تعامل با نظام مصرف نكرده‌اند ادامه داد: درست است كه نظام خيلي از ما طلب دارد، اما ما هم البته از كساني كه در نظام بوده‌اند و نه از نظام طلب داريم. هم ما كوتاهي داشته‌ايم و هم كساني كه در نظام مسؤول بوده‌اند به اندازه‌اي كه بايد از اين پتانسيل استفاده نكرده‌اند. در واقع بايد ملامتي دوسويه مطرح شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين حسيني بوشهري با اشاره به نمونه‌هايي از تعامل بين حوزه و نظام خاطرنشان كرد: بهترين تعاملي كه مي‌توان بين حوزه و نظام مثال زد، راه‌اندازي رشته حقوق و قضاي اسلامي در حوزه علميه قم است. در ساير نمونه‌ها مثل رهبري و قوه مجريه و مقننه و مانند آن شخص مطرح است كه نامزد و وارد نظام مي‌شود، اما در اينجا حوزه به طور ويژه برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري كرده است. بايد در همه زمينه‌ها اين امر را به فال نيك گرفت.
وي با اشاره به روايتي از اميرالمؤمنين ـ ع ـ افزود: با توجه به اينكه حضرت امير ـ‌ ع ـ مي‌فرمايند: «علم بيش از آن است كه به آن احاطه يابيم پس از هر علمي بهترين آن را اخذ كنيد.» و بنا بر همين مبنا رشته‌هاي تخصصي را در حوزه علميه قم راه‌اندازي كرده‌ايم.
وي در پايان ضمن تشكر و تقدير از زحمات مديريت، كاركنان، اساتيد و دانش‌پژوهان اين مركز آنان را به انجام وظيفه درسي خود سفارش كرد و گفت: تا كنون بسيار براي پيشرفت اين رشته تلاش كرده‌ايم و از اين پس نيز بيش از گذشته تلاش خواهيم كرد. شما بايد ما را از خود بدانيد و ما نيز سعي مي‌كنيم در خدمت شما باشيم.
در ابتداي اين مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمين رفعتي، مدير مركز تخصصي حقوق و قضاي اسلامي ضمن ارائه گزارشي از عملكرد اين مركز به تمام اساتيد، كاركنان و دانش‌پژوهان خسته نباشيد گفت و براي آنان آرزوي موفقيت كرد. در پايان نيز به نفرات برگزيده مركز در بخش آموزش و نيز تحقيق و پژوهش جوائزي اهدا شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید