/همايشها/ ميزگرد «آزادي در غرب و اسلام»

حجت الاسلام والمسلمين ساجدي در همايش «آزادي در غرب و اسلام» تأكيد كرد: جامعه اسلامي بر مبناي «تعاونوا علي البر والتقوي» بنا نهاده شده و اسلام، توليد به هر قيمتي را مجاز نمي‌داند.

به گزارش خبرنگار رسا، حجت الاسلام والمسلمين ساجدي كه روز پنج‌شنبه 10 دي در مؤسسه آموزشي ـ پژوهشي امام خميني ـ ره ـ سخنراني مي‌كرد، به مقايسه مسئله آ‍‌زادي از منظر اسلام و غرب پرداخت و گفت: آزادي غربي، مسؤوليت‌گريز و عدالت‌ستيز است، انسجام تئوريك ندارد و تجربه تلخي را پشت سر گذاشته است. اما آزادي اسلامي مسؤوليت‌پذير و عدالت‌گرا است، پشتوانه علمي دارد و ارزش‌مدار است. وي همچنين به نقل از تازه‌مسلمان‌هاي غربي افزود: آزادي غربي، خيالي است و آزاد واقعي در اسلام است.
در ادامه همايش، حجت الاسلام والمسلمين رهنمايي طي سخنان كوتاهي به نقل نمونه‌هاي عيني از جامعه كانادا پرداخت و گفت: آزادي يك ارزش است و معاني مختلفي دارد.
وي استقلال وجودي، اختيار، عدم تعلق و تكلف، آزادي در مقابل بردگي انسان‌ها و حاكميت انسان بر سرنوشت خود را از جمله معاني آزادي دانست.
رهنمايي در پايان معناي صحيح آزادي را حق دخالت در سرنوشت، قانون‌مداري و كرامت دانست و آن را حق انسان و نياز بشري عنوان كرد.

/ 0 نظر / 2 بازدید