كالبد گشايي شخصيت سيد مقتدي صدر

مقتدی صدر تنها پسر آيت الله سید محمد صدر امام جمعه کوفه است که توسط صدام به شهادت رسید. او تنها باقیمانده خاندان صدر است که همگی توسط صدام قلع و قمع شدند و به همین دلیل محبوبیت زیادی میان مردم عراق دارد. جوان خاندان صدر، تا پيش از اشغال نظامی عراق توسط امريکا، در جهان خبری، عنصری ناشناخته بود.
مقتدای 30 ساله در حوزه نجف که سواد، سن و تجربه را از عناصر اساسی رهبری دینی می شناسد، بسيار جوان به حساب می آيد. از این روی گفته ها و مواضع وی مورد استقبال و حمایت عالمان نجفی قرار نگرفت و به زودی به خامی، بی سوادی و حتی گاهی مهره امریکا و اسراییل بودن متهم شد. اما با همه این اوصاف، سید مقتدی صدر برای پيروان خود پيشوايی بس خردمند است و به او تعصب زیادی دارند. در نخستين هفته های اشغال عراق، پيروان مقتدی صدر به توزيع آذوقه ميان مردم فقیر پرداختند.
او چندی پیش، در شهر مقدس نجف يک گروه شبه نظامی به نام جیش المهدی تشکيل داد. از آن جا که پدر او نویسنده موسوعه ۴ جلدی امام مهدی (عج) ـ به نام: تاریخ الغیبه الصغری، تاریخ الغیبه الکبری، تاریخ ما بعد الظهور و الیوم الموعود ـ است، عنصر مهدویت و انتظار در قیام او از عناصر اساسی به شمار می آید، از این رو یکی از مراکز اصلی تحت کنترل وی مسجد کوفه است که وی در آن جا نماز جمعه می خواند. در منابع روایی معتبر شیعه این مسجد محل اقامت امام مهدی (عج) پس از ظهور خواهد بود و خراب شدن دیوار آن از علایم حتمی ظهور دانسته شده است..
از اقدامات فرهنگی وی انتشار نشریه هایی است که نه چندان حرفهای به دست علاقمندانش می رسد. هفته نامه الحوزه چندی پس از انتشار به طور موقت توقیف شد اما هفته نامه کوفان هر هفته سخنان تند او در خطبه های نماز جمعه مسجد کوفه را منعکس می کند. مرجعیت عربی از جمله واژه هایی است که او در ادبیات سیاسی عراق پس از اشغال مطرح کرد. ایشان خود را مقلد و وام دار آیت الله سید کاظم حایری از شاگردان برجسته شهید سید محمد باقر صدر می داند.
20040405155713sadrg.jpg

/ 0 نظر / 5 بازدید