با حضور 42 هزار طلبه سال تحصيلي 84 ـ 83 حوزه علميه قم آغاز شد

در اين مراسم كه نمايندگان بيوت مراجع، اعضاي جامعه مدرسين، اعضاي شوراي عالي حوزه علميه قم، اساتيد و جمع كثيري از طلاب و فضلا حضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري در سخناني گفت: روحانيت در طول تاريخ احياگر مكتب و مرزبان عقيدتي مردم بوده و هستند.
مدير حوزه علميه قم ادامه داد: تواضع در مقابل هم‌نوعان و مجموعه انسان‌هايي كه مانند او برخوردار از نعمت حيات و وجود هستند، رمز ماندگاري محبوبيت روحانيت در دل مردم است زيرا آنها خود را تافته جدا بافته‌اي نمي‌دانند.
وي روحانيت را آگاه و عالم به زمان و شرايط موجود دانست و تصريح كرد: روحانيت هميشه نبض زمان را در اختيار داشته است، هميشه موضع‌گيري‌هاي خردمندانه داشته است گاهي سكوت معني‌دار داشته و زماني فرياد كشيده است و در هر جا عملش رنگ خدايي داشته‌، موفق بوده است و اگر اين روحانيت پاي كار نمي‌بود معلوم نبود ديگران به نام قرآن و سنت چه چيزي به خورد جامعه مي‌دادند كه گاهي اين افراد مدعي هستند كه به روحانيت نيازي نيست و ما مي‌توانيم و اين ادعاي كاملاً بي‌جايي است. همين نجف را ببينيد اگر مرجعيت با آن اقتدار حضور پيدا نمي‌كرد اشغالگران در باتلاقي عظيم گير كرده بودند ولي يك چهره روحاني با حضور خردمندانه خود وزير امور خارجه بزرگترين كشور جهان را به اعجاب بر مي‌انگيزد.
در ادامه اين مراسم آيت الله مكارم شيرازي نيز وظايف روحانيون را مد نظر قرار دادند و افزودند: حوزه‌هاي علميه بسيار پرافتخارند، دشمنان اسلام براي از بين بردن اين حوزه‌ها بسيار تلاش كردند ولي بحمدالله نتوانستند. حوزه علميه قم در تمام صحنه‌ها حضور مؤثر دارد. در صحنه تعليمات اعتقادي مردم، بيان احكام، سياست، فرهنگي و حتي در حكومت اسلامي استقلال خود را حفظ كرده است. در كنار اين همه، خدمات فراواني نيز به دولت داشته است. مسئولان عقيدتي سياسي‌، امام جمعه‌ها كه نقش مؤثري در انقلاب اسلامي دارند و قضات دادگستري و بسياري ديگر از اساتيد دانشگاه‌‌ها از حوزه‌ها هستند و به همين دليل نظام و دولت به حوزه‌ها وام دارند و بايد به طريق دين خود را ادا كنند.
ايشان حوادث عراق را موجب روشن‌تر شدن نقش روحانيت دانستند و اظهار داشتند: در طول تاريخ مرجعيت و روحانيت نقش خودش را نشان داده بود و براي نسل جديد هم روشن شد. دشمن مسلح آخرين سلاح‌ها را به كار برد ولي نتوانست كاري كند ولي مرجعيت عراق مشكل را حل كرد و اين سبب شد ما هم بدانيم كه مرجعيت و حوزه چه تأثيري در زندگي مردم دارد و دشمن هم براي ضربه زدن بيدارتر مي‌شود چون مي‌گويد اينها موثرترند. پس بايد ريشه آنها را زد و براي اين كار برنامه‌هاي فراواني طراحي كرده‌اند كه بيشتر بر محور فرهنگي و تضعيف روحانيت دور مي‌زند. ممكن است كتاب بنويسند، فيلم درست كنند، براي كوبيدن روحانيت و مرجعيت، پايگاه‌هاي اينترنتي راه‌اندازي كنند. چون نقش آنها را در صحنه‌هاي مختلف با چشم خودشان ديدند. مردم نيز بايد هوشيار باشند و حوزه‌ها و مسئله مرجعيت را تقويت كنند تا اسلام تقويت شود.

/ 0 نظر / 2 بازدید