معاون پارلماني وزير ارشاد: حادثه اهواز نتيجه بي‌توجهي مسؤولان بود

آقای حق‌شناس سه‌شنبه يکم دی ماه جاری در ديدار با آيت الله موسوي اردبيلي بروز حادثه در تئاتر اهواز را نتيجه بي‌توجهي مسؤولان دانست و آن را به شدت محكوم كرد.
در اين ديدار معاون پارلماني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در گزارش مفصلي از تاريخچه تئاتر ايران زمين گفت: جشنواره تئاتر ايران زمين از شش سال قبل در استان خوزستان فعال شده است و فلسفه اين جشنواره هم به وضعيت حاكم بر اهواز برمي‌گردد. زيرا اين استان در طول هشت سال دفاع مقدس مدتي در اشغال نيروهاي تجاوزگر بود و دچار آسيب‌هاي اساسي شد ولي هنوز آنچنان كه بايد اين آسيب‌هاي ترميم نشده است. وي ادامه داد: البته در دو دولت‌‌هاي جناب آقاي هاشمي و خاتمي اقدامات مؤثر در جبران خرابي‌هاي عمراني صورت گرفته است به عنوان مثال پالايشگاه اهواز، مجموعه كارخانه قند هفت‌تپه، تأسيسات پتروشيمي و اسكله ماهشهر مرمت و بازسازي شده‌اند. در حوزه فرهنگ و هنر نيز بايد اقدامات مؤثري صورت مي‌گرفت. از اين رو يكي از نيروهاي دانشگاهي به نام دكتر نشان كه خود داراي دكتراي فقه و عرفان از دانشگاه فردوسي مشهد و داراي سابقه جبهه و عضويت هيئت علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز است، به عنوان مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اهواز منصوب شد، وي با توجه به شرايط خاص منطقه پيشنهاد برگزاري جشنواره تئاتر ايران زمين را ارائه كرد.
معاون پارلماني وزير با اشاره به اينكه هم اكنون نزديك به 60 هزار هنرمند در زمينه تئاتر در كشور وجود دارد، خاطر نشان ساخت: با توجه به خيل عظيم هنرمندان كشور و اينكه آثار نوشته شده با گذشته ما خيلي ارتباط ندارند، دچار يك شكاف فرهنگي در بين گذشته افتخار‌آفرين خود و وضعيت امروز و به منظور جلوگيري از تهاجم فرهنگي و اينكه بتوانيم از متون قديمي براي هنر تئاتر بهره‌ ببريم، تئاتر ايران زمين با عنوان احياي متون كهن ادبيات فارسي شكل گرفت.
در نخستين سال كار با عنوان فردوسي برگزار شد و در سال دوم مولوي مطرح شد و سال سوم نظامي و در سال چهارم با موضوع عطار برگزار شد و امسال نيز به عبيد زاكاني اختصاص داشت. عبيد زاكاني نقد اجتماعي را در دستور كار خود قرار داده بود و در حوزه فعاليت خود داراي آثار گرانبهايي است و بزرگ‌ترين طنز‌پرداز ايران مي‌باشد.
حق‌‌شناس با عنوان اينكه داستان موش و گربه متعلق به ايران است ولي غربي‌ها در كارتون هاي خود از آن بهره برده‌‌اند، يادآور شد: بهترين راه پيوند مجدد، گسسته شدن فرهنگ‌هاي گذشته ايران زمين را اين سرزمين آوردن آثار فردوسي، مولوي و نظامي به بافت استان مي‌باشد. ولي در اين كار متأسفانه يك بي‌توجهي صورت گرفت كه ما آن را به شدت محكوم مي‌كنيم. وزير ارشاد نيز با مسببان آن برخورد تندي كرد و در حالي كه مدير ارشاد خوزستان فردي كاركرده و برادر دو شهيد و جانباز بود، خودش هم اين قصور را پذيرفت و توسط وزير ارشاد بر‌كنار شد و يكشنبه معارفه مدير كل جديد برگزار شد.
وي اضافه كرد: عده‌اي به دنبال تعطيل كردن جشنواره تئاتر ايران زمين هستند ولي اين اقدام يك خدمت است و نمي‌شود آن را تعطيل كرد، بلكه با افرادي كه بي‌توجهي كرده‌اند بايد برخورد شود. زيرا به طور ناخواسته در مجموع 6 دقيقه از صحنه تئاتر غير قابل قبول است و اين اقدام هم در حالي صورت گرفت كه به آنها تذكرات لازم داده شده بود ولي روي صحنه يك دفعه آنها اقدام به اين كار كردند به همين دليل دستور داده شده است ديگر اين گروه‌ها به هيچ وجه دعوت نشوند.

/ 0 نظر / 3 بازدید