امروز در آينه تاريخ

امروز آغاز ولايت امام زمان ـ عج ـ می باشد.

اعلام استقلال سوریه:

درچنین روزی درسال 1946 میلادی سوریه ازفرانسه استقلال یافت . درهمین روزآخرین گروههای نظامی فرانسه کشور سوریه را ترک گفتند . جمهورى سوریه با 185180 کیلومتر مربع، درجنوب غربى آسیا و شرق دیاى مدیترانه واقع شده است. این کشورازشمال به ترکیه، ازشرق وجنوب به عراق ازجنوب غربى به فلسطین و ازغرب به لبنان وازجنوب به اردن محدود می شود . پس  از تجزیه دولت روم ، سوریه  یا شام  جزو قلمرو امپراطورى روم شرقى (بیزانس) قرار گرفت . در قرن هفتم میلادى (سال سیزدهم هجرى) با فتح خالد بن ولید   ، سوریه در زمره کشور های  اسلامی در آمد .  دمشق از سال 41.ق مرکز خلافت امویان بود و کاخ سبز معاویه در این شهر مشهور است . پس از آن پادشاهان مختلف بر سوریه  حکمرانی کردند . این کشور در تاریخ جدید خود از سال 1920  تحت استعمار  فرانسه درآمد. فرانسه از همان ابتدا به مبارزه با گروههای استقلال طلب در این کشور پرداخت  و در  سال 1925میلادی  دمشق را بمباران کرد .  فرانسه باردیگر یعنی در سال 1945م قیام مردم این کشور را با بمباران دمشق سرکوب نمود اما  سرانجام در هفدهم  آوریل 1946م آخرین سرباز فرانسوى خاک سوریه را ترک گفت . در سال 1949م پس از  کودتاى ارتش، حکومت  ملى‏گراها  پایان گرفت  و حکومت‏ نظامیان در این کشور آغاز ‏شد .  پس از این دوره  نیروهاى چپ در این کشور قدرت را در دست گرفتند .  از سال 1963 م تا 1966 م حکومت‏سوریه در دست جناح راستگراى حزب بعث قرار گرفت  که بعد از آن با کودتایى جناح چپ دوباره روى کار آمد. حافظ ‏اسد در سال 1970 م با کودتایى قدرت را به دست گرفت . پس از او بشار اسد با اکثریت مطلق آراء به ریاست جمهوری سوریه رسید .

تولد نیکیتا خروشچف:
در چنین روزی در سال 1894 میلادی نیکیتا خروشچف نخستین دبیر کل حزب در اتحاد جماهیر شوروی به دنیا آمد. وی بین سالهای 1953 تا 1964 رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود.

پایان بردگی در حبشه:
در چنین روزی در سال 1932 میلادی امپرا طورهایل سلاسی امپراطور اتیوپی نظام بر دگی را در این کشور پایان داد . حبشه یا اتیوپی از گذشته های دور به عنوان مرکز برده داری و برده فروشی در جهان به شمار می آمد.
نخستین مگابایت:
درچنین روزی درسال 1986 میلادی شرکت رایانه ای آی بی ام نخستین چیپ با ظرفیت مگابایت را به جهان رایانه عرضه کرد.

/ 0 نظر / 17 بازدید