/نشريه/ بيست و يكمين شماره ماه‌نامه سياحت غرب

مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما، بيست و يكمين شماره ماه‌نامه سياحت غرب را منتشر كرد.
يکمين مطلب اين شماره «سياحت غرب» گفت‌‌وگويي است با جري ماندر با عنوان اتوپياي تكنولوژيك. جري ماندر، يكي از منتقدان صاحب‌نام در عرصه نقد تحولات تكنولوژيك غرب است كه در اين مصاحبه به جنبه‌هاي قابل نقد فن‌آوري‌هاي روز جهان اشارات ظريفي مي كند.

كلاهبرداري به نام جايزه نوبل اقتصاد عنوان مقاله‌اي است از هاذل هندرسون . بحث‌هاي نامتداولي به تازگي فضاي بسته پيرامون جايزه نوبل را به لرزه درآورده است. صداي اعتراض آقاي پيتر نوبل، وارث بنياد آلفرد نوبل با صداي معترضين ديگر، برخاسته از جامعه علمي در‌هم آميخته است تا پرده ابهام در اين زمينه را پس زند.
ديگر مقالات، عبارتند از: رسانه‌ها در بحران، اخلاقيات در سرگرمي‌هاي تلويزيوني، پنجاه سال شكست، شير مادران مدرن، بحران آلودگي سفره‌هاي زيرزميني.
در بخش ديگري از سياحت غرب، مقاله‌اي از اليور گراندميسون با عنوان پيشگامان برخورد تمدن‌ها به چاپ رسيده است. پس از فتح الجزاير سؤال اين بود كه چگونه بايد بر بومياني فائق آمد كه برضد دشمن خارجي و مسيحي متحد شده بودند. از همان زمان مفاهيم ويژه‌اي چون دشمن عرب و مسلمان و جنگي كه بايد برضد آن انجام‌ پذيرد، مطرح شد. بنابراين تئوري برخورد تمدن‌ها امر تازه‌اي نيست و سابقه ممتد تاريخي در غرب دارد.

/ 0 نظر / 11 بازدید