/همايشهای حوزوی/تشكل‌هاي فرهنگي حوزوي، فرصت‌ها و تهديدها

 مدير حوزه علميه قم در دومين مجمع ساليانه مؤسسه فرهنگي ولاء منتظر ـ عج ـ با موضوع «تشكل‌هاي فرهنگي حوزوي، فرصت‌ها و تهديدها» راهكار بهبود شرايط فرهنگي جامعه را همدلي و همفكري روحانيت دانست .
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري كارنامه گذشته حوزه را درخشان ارزيابي كرد و با بيان اينكه حوزه با تحمل رنج‌ها و ناملايمات وظيفه خودش را به نحو احسن به انجام رسانيده است، ادامه داد: وظيفه امروز حوزه با استفاده از گذشته پرافتخار خود، شناختن شرايط زمانه و انتظارات جامعه از روحانيت است تا بتواند در فشارها و تنگناهاي زمانه تصميم مناسب را اتخاذ كند. وي با مطرح كردن پرسش‌هايي درباره مخاطبان حوزه، كار حوزه در رابطه با جامعه اسلامي، مقتضيات زمانه، نيازهاي دوران، توامندي‌هاي حوزه و كارهاي انجام شده در آن، پاسخ به آنها را اساسي و مهم برشمرد و مخاطب اين پرسش‌ها را مسئولين و گردانندگان حوزه و طلاب و فضلاي آن دانست.
استاد حوزه علميه قم راه‌كار اصولي براي بهبود شرايط امروز جامعه را هم‌دلي و هم‌فكري روحانيت ذكر كرد. وي مهم‌ترين حربه دشمنان را نشانه رفتن اصول ارزشي و باورهاي مذهبي مردم ذكر كرد و گفت: دشمن با مخدوش كردن باورها و ارزش‌هاي جامعه، راحت‌تر مي‌تواند ضد‌ارزش را ارزش جلوه دهد و الگوهاي مورد نظر خود را به جامعه تحميل ‌كند.
حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري با اشاره به كلام اميرالمؤمنين ـ ع ـ كه فرموده است: «لايرضون من اعمالهم القليل و لايستكثرون الكثير» اظهار داشت: به كارهاي كوچك دل‌خوش نباشيم و به آن رضايت ندهيم و اگر هم كار بزرگ و بنيادي انجام داديم آن را بزرگ نشماريم تا هميشه در حال رشد و تكاپو باشيم. وي در پايان به مشكلات اصلي در عملكرد حوزه پرداخت و بيان داشت: مشكلات اصلي ما ريشه‌اي عمل نكردن، عدم ارزيابي درست از كارها، پراكنده‌كاري، تحمل نكردن يكديگر، از ياد بردن هدف اصلي، عدم انطباق درست حوزه با جامعه و سليقه‌اي عمل كردن است. كارهايي را كه بايد انجام دهيم عبارتند از اينكه تفسير درستي از دين ارائه دهيم، كارآمدي دين را بشناسيم، نسل جديد را با دين مرتبط سازيم، در مسايل جديد تحقيق كنيم، دين را مطابق با نيازها منطبق بسازيم، دچار خودباختگي نشويم، فهم سياسي و فرهنگي مردم را بالا ببريم و در كاستي‌ها و نيازها به هم كمك كنيم.

/ 0 نظر / 2 بازدید