آيت الله مصباح يزدي: وحدت اسلامي ثمره همفكري، همكاري و مشورت است

آيت الله مصباح يزدي در ديدار شوراي مركزي جامعه روحانيت استان كرمان خواستار پرهيز از تك‌روي در تشخيص موضوعات پيچيده سياسي و اجتماعي شد.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ـ ره ـ در اين ديدار با اعلام اينكه در تشخيص موضوعات، مخصوصاً موضوعات پيچيده‌اي مثل مسائل سياسي، اجتماعي كه امروز در دنيا مطرح است، بايد سعي كنيم فرهنگ تك‌روي و تك‌انديشي، در محيط روحانيت آرام‌آرام كم‌رنگ شود، اظهار داشت: ما در مقام استنباط به افكار ديگران و مشورت احتياج داريم و در گذشته مراجع با اينكه مستقل بودند اما جلسات مشورتي مي‌گذاشتند و هفته‌اي يك بار پيرامون مسائل مختلف بحث مي‌كردند. وي بر لزوم ارتباط بين روحانيون تأكيد كرد و گفت: متأسفانه در عصري كه عصر ارتباطات ناميده مي‌شود و دنيا اهميت اين مسئله را به خوبي درك كرده است، ما عليرغم آموزه‌هاي ديني و سفارشات ائمه ـ ع ـ از فيوضات اين دستور كلامي و شيعي درست استفاده نكرده‌ايم و اين جاي تأمل دارد كه چه چيز باعث عمل نكردن به اين دستور الهي و اسلامي شده است.
آيت الله مصباح يزدي با تقدير از علما و فضلاي استان كرمان به خاطر همدلي و همكاري بين آنها خاطر نشان ساخت: تجربه نشان داده است هر كجا ارتباط و همكاري، همياري و همدلي وجود دارد. نتايج كارها بصورت تصاعد هندسي افزوده مي‌شود. وي يكي از عوامل جلوگيري كننده از بوجود آمدن وحدت را رسوخ كردن تك‌روي در زندگي طلبه‌ها برشمرد و گفت: شايد يكي از عواملي كه مانع جديت در كار شده، روحيه تك‌روي باشد كه در زندگي طلبگي رسوخ پيدا كرده است و البته نبايد فراموش كرد كه هر جا صلاح و خير يا حقيقتي بيشتر باشد شيطان آنجا بيشتر به اصطلاح تمركز پيدا كرده و سعي مي‌كند آنجا را به فساد بكشاند.
آيت الله مصباح يزدي، بيشترين دام و فريب شيطان را متوجه افراد مؤمن و صالح بويژه روحانيون ارزيابي كرده و افزود: شيطان بيش از همه سراغ آنهايي مي‌رود كه در صدد هستند كار صحيح انجام داده و راه خود را طي نمايند و ديگران را نيز هدايت كنند و چون اين شأن روحانيت است كه هم خود به دستورات اسلام عمل كنند و هم ديگران را هدايت نمايند، طبعاً شيطان سراغ روحانيون، بيشتر از ديگران مي‌رود.
استاد حوزه علميه قم خواستار از بين رفتن عدم ارتباط بين روحانيون شد و ادامه داد: اين مسئله را بايد جدي گرفته، سعي كنيم تا اندازه‌اي كه ممكن است آنرا بويژه براي نسل آينده اصلاح كنيم. ما از اول در محيط ديني و بخصوص در محيط روحانيت ياد مي‌گيريم كه هر كس هر چيزي را تشخيص مي‌دهد بايد عمل كند و هر مجتهدي براي خودش حجت است و وظيفه خودش را بايد عمل كند و كار به مجتهد ديگر نداشته باشد. وي افزود: البته كم نبوده مواردي كه كسي يك استنباطي داشته ولي بعد از بحث با ديگري نظرش تغيير كرده است و حتي اين مسئله در بين مراجع هم اتفاق افتاده است.
نماينده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبري، وحدت اسلامي را ثمره هم‌فكري، هكاري و مشورت عنوان كرد و متذكر شد: براي تقويت وحدت اسلامي بايد سعي كنيم اين روحيه را در محيط طلبگي تقويت كنيم و با يكديگر همكاري و هم‌فكري داشته باشيم. در سطح خودمان هم سعي كنيم تا آنجا كه ممكن است علماي يك شهر، هفته‌اي يك مرتبه جلسه بگذارند. وي در پايان قوام انقلاب اسلامي را به ولايت فقيه دانست و افزود: اگر ولايت فقيه نباشد اصلاً انقلاب نيست، بلكه چيز ديگري است مثل حركت‌هاي اصلاحي كه در كشورهاي ديگر هم هست. بايد در اين گونه جلسات، بيشتر به مسايل نظري و بنيادي مثل ولايت فقيه انديشيد و بيشتر فكر كرد.

/ 0 نظر / 6 بازدید