مقام معظم رهبري: اسلام تسليم شدن در برابر مصيبت ها را نمي پذيرد

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سومين روز از سفر به استان كرمان روز سه شنبه، سومين بار در يك سال ونيم گذشته، از روندبازسازي مناطق زلزله زده بم بازديد كردند و در استاديوم شهيد بيگلري با مردم صبور و مهربان بم ديدار كردند.

 

بخش بازديد حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از مناطق مختلف شهر بم بدون اطلاع قبلي مردم انجام شد و يك ساعت و نيم طول كشيد.
ايشان ضمن بازديد از خيابانهاي مختلف شهر - از چند اردوگاه اسكان موقت و سايت فني مهندسي بنياد مسكن ديدن كردند و با توضيحات آقايان محمد سعيدي كيا رييس ستاد بازسازي بم و كريمي استاندار كرمان در جريان فعاليتهايي قرارگرفتند كه براي بازسازي شهر بم و حل مشكلات مردم صورت گرفته و مي‌گيرد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در سفر به بم همچنين از ارگ بم نيز بازديد كردند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي پس از بازديد از روندبازسازي بم - در ورزشگاه شهيد بيگلري اين شهر حضور يافتند و ضمن پاسخگويي به ابراز احساسات پرشور دههاهزار نفر از مردم خونگرم بم تاكيدكردند: بايد بادرس گرفتن از فاجعه زلزله بم مقاوم‌سازي در سراسر كشور بسيارجدي گرفته شود.
رهبر معظم انقلاب با ابراز خرسندي از مشهود بودن نشاط و اميد درچهره مردم و جوانان بم افزودند: از اينكه برخلاف سفرهاي گذشته مردم مومن - صبور و صميمي بم را اميدوار مي‌بينم خدا را سپاسگزارم .
ايشان تلاش بيشتر مسوولان را براي تامين نيازها و مطالبات بحق مردم بم ضروري خواندند و افزودند: اسلام تسليم شدن و برخورد با مصيبتها و بلاياي طبيعي را نمي‌پذيرد، بلكه بر برخورد فعال و مثبت با اينگونه حوادث و عبرت گيري از آنها،تاكيد مي‌كند تا در سايه كار و تلاش هم مشكلات بوجود آمده از بلاياي طبيعي حل شود و هم از بروز مصبيتهاي مشابه جلوگيري گردد كه مردم عزيز و باهمت بم با تكيه بر ايمان و نجابت خود اين راه را برگزيده‌اند.
رهبر معظم انقلاب تلاشهاي ستاد بازسازي شهر و روستاهاي بم وبرخي دستگاهها را حقيقتا قابل تقدير خواندند، اما افزودند: كارهايي كه تاكنون انجام شده به هيچ وجه كافي نيست و وضع بم از لحاظ ساخت و ساز- مسكن و مراكز كسب وكار - راضي‌كننده و خشنودكننده نيست.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با انتقاد از برخي وعده‌هاي تحقق نيافته، افزودند: آنگونه كه مسوولان مي‌گويند بازسازي روستاهاي بم تا پايان امسال و بازسازي شهر بم تا پايان سال ‪ ۸۵‬به پايان مي‌رسد كه اگر اين وعده‌ها تحقق يابد كار بسيار برجسته‌اي انجام شده است.
ايشان برنامه‌ريزي انجام شده براي بازسازي بم را صحيح و قابل قبول دانستند و افزودند: اين برنامه بايد با حمايت مسوولان دولتي - بانكها و دستگاههاي مرتبط با بازسازي بم - بطور كامل و قوي اجرا شود.
رهبر معظم انقلاب - مشكلات كسبه و پيشه‌وران - رسيدگي به فرهنگيان و دانش آموزان - امنيت و ايجاد كار براي جوانان را از ديگر مسائل مهم شهر بم برشمردند و افزودند: البته ايجاد اشتغال يك نياز سراسري است كه در چندسال اخير كارهاي خوبي در اين زمينه انجام شده و رييس جمهور و دولت آينده نيز بايد ايجاد كار و اشتغال را بعنوان يكي از اساسي‌ترين مسائل كشور مورد اهتمام قرار دهند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي داغ جانگذاز قربانيان زلزله بم را فراموش نشدني برشمردند و افزودند: اين فاجعه براي مسوولان و ملت درسهايي داشت كه اگر به آنها عمل شود اين مصيبت بزرگ تا حد زيادي جبران مي‌شود.
ايشان مقاوم‌سازي را مهمترين عبرت و درس زلزله بم خواندند و افزودند : حادثه بم ممكن است در نقاط مختلف كشور بوقوع بپيوندد بنابر اين بايد كار مقاوم‌سازي شهرها و روستاهاي كشور را كاملا جدي گرفت.
رهبر معظم انقلاب با انتقاد از تشكيل نشدن ستاد حوادث غير مترقبه و بحرانهاي ناشي از بلاياي طبيعي به مسوولان گوشزد كردند: تشكيل اين ستاد را بيش از اين به عقب نياندازند چرا كه آمادگي براي مقابله فوري با حوادث طبيعي بسيار مهم است و مي‌تواند درهمان دقايق اول جان هزاران نفر را نجات دهد.
ايشان با قدرداني از صبر و كرامت مردم بم - لقب دارالصابرين را شايسته اين شهر دانستند وافزودند: بايد به همت مسوولان و مردم از دل ويرانه‌هاي بم - شهري كاملا مستحكم و زيبا سر برآورد كه مظهر عزم و اراده و برآورنده نيازهاي مردم اين شهر باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به تحسين مراكز جهاني از عملكرد مردم و مسوولاني ايراني در زلزله بم افزودند: اگر چه بسياري از دولتها و مراكز بين‌المللي به وعده‌هاي خود درباره بم عمل نكردند،اما ملت ايران و نظام اسلامي دراين حادثه روي پاي خود ايستاد و تحسين جهانيان را برانگيخت.
ايشان همچين با انتقاد از سرگرم كردن مردم به مسائل سياسي و جناحي بيهوده و بي‌محتوا در سالهاي اخير - خاطر نشان كردند: اين گونه مسائل در زندگي واقعي مردم هيچ تاثير ندارد و قواي سه گانه بايد همه امكانات و تلاش خود را براي ايجاد اشتغال و توسعه مادي و معنوي همراه با عدالت - مبارزه با تعبيض و فساد و رانت خواري مصروف كنند . دراين ديدار قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام عسگري امام جمعه بم به نمايندگي از مردم بم به حضرت آيت الله خامنه‌اي خير مقدم گفت و با برشمردن نياز مردم بم از توجه ويژه رهبر معظم انقلاب به بازسازي بم تشكر كرد.

/ 0 نظر / 8 بازدید