آيت الله نوري همداني: عظمت انسان در گرو تحصيل علم است

آيت الله نوري همداني روز يكشنبه در ديدار جمعي از دانشجويان دانشگاه ياسوج بر اهميت تحصل علم براي جوانان تأكيد كردند و گفتند: تحصيل علم در دوران جواني عظمت آدمي را در دوران بزرگسالي به ارمغان مي‌آورد و كساني كه در اين دوران علم نياموخته باشند در جامعه خود جايگاه مناسبي پيدا ن

ايشان تحصيل علم را دو قسم دانسته، افزودند: تحصيلي كه منجر به خلاقيت و پويايي ذهن مي‌شود ملاك است و علمي كه تنها به واسطه حفظ الفاظ و كسب مدرك باشد هيچ ارزشي در ميان انديشمندان ندارد.
ايشان دستيابي به فن‌آوري هسته‌اي را به واسطه تلاش و كوشش جوانان در امر تحصيل دانستند و گفتند: امروز دشمنان از اين مقوله بسيار ترسيده و در هراس هستند و تمام تلاش خودشان را براي عدم استفاده ايران از اين فن‌آوري به كار مي‌گيرند.
آيت الله نوري همداني تحصيل علم همراه با تهذيب و ايمان را همچون دو بال پرنده عنوان كردند و گفتند: بدون اين دو بال انسان هرگز به آسمان سعادت نمي‌رسد و تحصيل بدون ايمان و تهذيب موجب تخريب جهان مي‌شود. بسياري از تحصيل كرده‌ها به دليل نداشتن ايمان عرصه را بر مردم جهان تنگ كرده‌اند.
ايشان به جنگهايي كه در طول تاريخ جهان اتفاق افتاده است، اشاره كردند و گفتند: بسياري از كساني كه باعث ايجاد جنگهايي از قبيل جنگ اخير امريكا عليه عراق شدند تحصيلات عالي داشتند اما چون خدا را فراموش كرده‌اند و تسليم شيطان شده‌‌اند، علم‌شان را در راه نابودي بشر صرف مي‌كنند.
ايشان به مكاتب ساختگي غرب اشاره كردند و گفتند: جوانان ما بايد با آگاهي، هوشياري و مطالعه به شبهات پاسخ دهند و علاوه بر حفظ خود از چنين مكتبهاي ساختگي، ديگران را نيز نجات دهند.
ايشان با بيان اين مطلب كه جوانان آگاه و هوشيار هستند كه اين انقلاب و نظام را حفظ كرده‌اند، گفتند: از جواني و قدرت خود در اين دوران كمال استفاده را براي رشد فضايل اخلاقي و علمي به كار گيريد. تا در سنين بزرگسالي و كهنسالي دچار مشكلات نشويد.
آيت الله نوري همداني در بخش ديگري از سخنان خود به جنگهاي مسلمانان در دوران صدر اسلام با غربيان اشاره كردند و گفتند: غربي‌ها به دليل تعصب و خود بزرگ‌بيني، خود را بشر برتر مي‌دانند و همواره در تلاشند از پيشرفت جوامع ديگر جلوگيري كنند.
ايشان افزودند: رسالت شما جوانان در شرايطي كه كفر در برابر اسلام صف‌آرايي كرده بسيار سنگين است. بر همه ما لازم است با سخت‌كوشي خود را از نظر علمي و تكنولوژي به حدي برسانيم كه هرگز دشمنان نتوانند بر ما تسلط يابند.
آيت الله نوري همداني به نقش زنان در انقلاب و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران اشاره كردند و گفتند: شركت زنان در تمام عرصه‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي نشان از بيداري و هوشمندي زنان مسلمان ايراني دارند.
ايشان افزودند: همانطور كه امام راحل عنوان كردند كه سهم زنان در انقلاب بيشتر از مردان بوده است، امروز هم با حضور گسترده زنان در مجامع علمي مي‌توان اين نكته را دقيقاً مشاهده كرد.
خواهند كرد.

/ 0 نظر / 2 بازدید