ششمين گفتمان مهدويت برگزار شد

مسئول مؤسسه فرهنگي در انتظار نور و مسئول برگزاري ششمين گفتمان مهدويت چهارشنبه در مراسم افتتاحيه اين گفتمان در مدرسه دارالشفاي قم گفت: نياز است الگوي صحيحي از جامعه مهدويت براي اجتماع امروز ترسيم كنيم.
حجت الاسلام والمسلمين اسكندري در اين مراسم ظهور حضرت حجت ـ عج ـ را يك سنت قطعي الهي دانست و گفت: اين سنت الهي است كه روزي صالحان در اين جهان حاكم خواهند شد وكفر، ضلالت و جرم در اين جهان ريشه‌كن مي‌شود و ما به آن روز اميد بسته‌ايم كه به دست حضرت بقيه الله ـ عج ـ و ياران صديق ايشان اين امر تحقق پيدا كند.
وي با اشاره به برگزاري ششمين گفتمان مهدويت هدف از اجراي آن را تبيين تفكر مهدويت برشمرد و ادامه داد: اهدافي كه در چند سال گذشته در همايش‌ها و نشست‌هاي علمي دنبال مي‌كرديم تا حدودي بدست آورده‌ايم. تفكر مهدويت تفكري است كه جامعيت دارد و از هر جهت از اصول اساسي تفكر تشيع است. تفكري است كه مبناي اين تفكر حركت تمامي انبياي الهي است، تفكري است كه تمامي انبيا زمينه را براي به وجود آمدن آن فراهم كرده‌‌اند.
مسئول برگزاري ششمين كنگره مهدويت ترسيم الگوي جامعه مهدوي براي آينده را يك ضرورت عنوان و خاطر نشان كرد: در سال‌هاي گذشته جريان تفكر مهدويت بر تفكري غلبه پيدا كرد كه معتقد بود دين از سياست جداست و يا اينكه مي‌گفتند تفكر مهدويت بر خواب و رويا استوار است. ما بايد اصل مهدويت را با توجه به مباني كلامي خود و توجه به برداشت قوي از آيات نوراني قرآن و برداشت غني و قوي از روايات اهل بيت ـ ع ـ استوار كنيم.
وي در ادامه با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي مؤسسه در انتظار نور وابسته به دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم تصريح كرد: در طي شش سال فعاليت مؤسسه و 25 نشست علمي و دو نشست بين‌المللي بدنبال عرضه تفكر مهدويت در ابعاد جامع خود بوده‌ايم تا يك جريان فكري صحيح در جامعه ما جاري شود. صاحب نظران و انديشمندان حوزه بتوانند حرف اول را بزنند وارد عرصه اثبات و دفاع از مهدويت در سطح جامعه شوند. تلاش شده است اين تفكر با انديشمندان دانشگاهي نيز مطرح شود و بحمدالله در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي تفكر مهدويت با يك نگاه نو و جامع و قوي عرضه مي‌شود.
حجت الاسلام والمسلمين اسكندري افزود: اين مؤسسه براي تحقق اين امر، زير‌ساخت‌هاي اصلي تحقيق و پژوهش را فراهم كرده است و كليه مطالبي را كه علماي شيعه در مورد تفكر مهدويت مطرح كرده‌اند از نزديك 1500 عنوان استخراج كرده است. همچنين از 500 كتاب اهل سنت نيز استفاده شده است. از 240 عنوان كتاب حديثي شيعه و سني نيز بيش از 2500 حديث موضوع‌بندي شده استخراج گرديده كه مبناي پژوهش‌هاي بعدي قرار خواهد گرفت.
وي اضافه كرد: نقطه نظراتي را هم كه متفكران شيعه و سني در عرصه مهدويت داشته‌اند از 140 عنوان تفسير استخراج شده و موضوع‌بندي شده است. گروه كلام اين نشست با نگاه نو كليه سؤالات و مفاهيم مهدويت را در صد موضوع اصلي و فرعي دسته‌بندي كرده است. گروه سياسي و اجتماعي نيز با توجه به مفاهيم سياسي كه در جهان مطرح است مثل حقوق بشر، عدالت اجتماعي، امنيت در قالب مقالات پژوهشي تحقيقاتي را انجام داده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید