دهمين كنگره اساتيد مركز جهاني علوم اسلامی در قم برگزار شد

اين مراسم که با سخنرانی حداد عادل برگزار شد نتايج خوبی را به همرام داشت.دكتر حداد عادل مسئول فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي طلاب خارجي دانش آموخته در مركز جهاني علوم اسلامي قم را سفيران علمي و فرهنگي ايران در سراسر جهان عنوان كرد.
منتخب مردم تهران در مجلس هفتم در دهمين كنگره اساتيد مركز جهاني علوم اسلامي اظهار داشت: كاري كه اين مركز انجام مي‌دهد يك وظيفه ديني و يك كار اسلامي و تكليف شرعي است و اين شكر نعمت پيروزي انقلاب اسلامي است.
وي ادامه داد: اگر خداوند عنايت كرد و در ميان همه ملتهاي مسلمان به ملت ايران توفيق اين نعمت را داد شكر دارد و ما از اين امكاني كه برايمان پديد آمده است بايد براي همه عالم اسلام استفاده كنيم و بدانيد رفع نياز مسلمانان به خصوص شيعيان بي‌پناه ساير ملتها كار كوچكي نيست.
دكتر حداد عادل فعاليتهاي عالمان ديني در صدر اسلام را در عرصه فرهنگ و ايجاد تمدن اسلامي جهادگونه معرفي و تصريح كرد: اگر نبود آن مجاهدتهاي گسترده، اسلام به عنوان يك تمدن در جهان به وجود نمي‌آمد و امروز كه به بركت فنآوري راهها كوتاهتر شده و امكانات مختلف را در اختيار داريم بايد تأثير كار‌هايمان بيشتر از آن روز باشد.
وي فعاليتهاي صورت گرفته اين مركز را خيزشي مجدد بعد از قرنها ركود ارزيابي و تأكيد كرد: حال كه خيزشي مجدد براي تربيت فقيه و عالم رباني و مروج احكام اسلام براي سراسر جهان آغاز شده است، بايد به خودمان بياييم و خداوند را شكر كنيم و از مشكلاتي كه بر سر راه وجود دارد، مأيوس نشويم.
رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي اقدامات مركز جهان علوم اسلامي را انفاق‌گونه دانسته و با بيان اينكه كار مركز كشف استعداد حكومت اسلامي و تحقق بخشيدن به آن است گفت: عظمت يك ملت مسلمان است كه در همه جهان دانش‌آموختگاني داشته باشد كه سفيران علمي و فرهنگي آن در جهان باشند.
وي در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره شهيد استاد مرتضي مطهري (ره) خاطر نشان ساخت: اگر استاد در بين ما مي‌بود از مشاهده اين كار و كوشش بسيار خوشحال مي‌شد. هم اكنون هم روح بلند ايشان شاهد تلاش شما است.
منتخب مجلس هفتم افزود: اين شهيد براي حوزه آرزوهاي بلندي در سر داشت و وقتي خود را از دانشگاه تهران بازنشسته كرد و به حوزه برگشت و درس و بحث فلسفه را در حوزه آغاز كرد مرتباً به فكر نوآوري و تأسيس مراكز علمي جديد بود و حتي اقداماتي را نيز انجام داد.
دكتر حداد عادل در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص تربيت طلاب و آموزش زبان فارسي به صورت تخصصي به طلاب غير ايراني يادآور شد: اگر استادان زبان فارسي كشور بدانند شما چه تجربه‌اي در اين زمينه كسب كرده‌ايد و در چه مدت كوتاهي به طلاب خارجي فارسي ياد مي‌دهيد دچار اعجاب مي‌شوند همان گونه خود شخصاً تعجب كردم.
وي اضافه كرد: بنده فكر مي‌كنم اگر فعاليت شما در اين زمينه با دانشگاه تهران مقايسه شود كل خارجيهاي آموزش ديده در تهران به چند صد نفر مي‌رسد در حالي كه شما در يك دوره كوتاهي موفق به آموزش هزاران نفر شده‌ايد.
وي افزود: بسيار خوشحال كننده است كه شما فارسي زبان و فارسي‌دان به جهان صادر مي‌كنيد ، زيرا اينها هر كجا بروند زبان ما را پاس مي‌دارند و هر كجا زبان فارسي باشد ايران هم هست و اسلام و تشيع هم هست. اينها ملازمه دارند و بهترين راه براي صدور انقلاب اسلامي، گسترش زبان فارسي در دنيا است.
نماينده مجلس شوراي اسلامي در پايان اين مركز را يكي از نتايج خردورزي و دين‌داري رهبري دانست.
شايان ذكر است دهمين كنگره سراسري اساتيد مركز جهاني علوم اسلامي با هدف تبادل نظر و استفاده از تجارب اساتيد به مدت يك روز در سالن همايشهاي مدرسه امام خميني (ره) برگزار شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید