سال 950 اثر به ششمين همايش كتاب سال حوزه

در آستانه برگزاري همايش كتاب سال حوزه، دبيرخانه اين همايش اعلام كرد: به منظور شركت در همايش كتاب سال حوزه، امسال 950 اثر به اين دبيرخانه ارسال شده است.

حجت الاسلام والمسلمين شاكرين، دبير همايش كتاب سال حوزه با اعلام اين مطلب اظهار داشت: اين مركز در سال 77 و با هدف گسترش و تعميق فرهنگ تحقيق و پژوهش در حوزه، معرفي آثار برتر حوزويان، تعيين هرم علمي آثار حوزويان، سامان‌دهي فرآورد‌ه‌هاي پژوهشي و شناسايي و معرفي پژوهش‌گران جوان راه‌اندازي شده است و اين دبيرخانه تاكنون پنج دوره همايش كتاب سال حوزه را برگزار كرده است. در حال حاضر در تدارك برگزاري دوره ششم مي‌باشد.
وي مجموع آثار ارسالي در اين شش دوره را 2700 اثر كه 25 اثر آن در رتبه اول، 184 اثر رتبه دوم و 121 اثر رتبه سوم را كسب كرده‌اند، عنوان كرد و گفت: از اين تعداد 905 اثر تأليف، 25 اثر ترجمه و 20 اثر تصحيح و تحقيق بود كه 905 اثر فردي و 45 اثر گروهي، 845 اثر به صورت خصوصي و 105 اثر سازماني بوده‌اند. همچنين 820 اثر از قم و 120 اثر از خارج قم به اين دبيرخانه ارسال شده است.
دبير همايش كتاب سال حوزه افزود: امسال نيز 950 اثر براي ششمين دوره همايش كتاب سال حوزه به اين دبيرخانه ارسال شده است كه 200 اثر به مرحله دوم داوري راه يافت. سپس 120 اثر به مرحله بعدي رفته و در نهايت از اين مجموعه 29 اثر برگزيده شد.
وي موضوعات كتب برگزيده در ششمين دوره همايش كتاب سال حوزه را به اين شرح اعلام كرد: اخلاق و عرفان، كتاب‌شناسي و كليات، ترجمه، علوم قرآني و حديث، علوم تربيتي و اجتماعي، ادبيات، تاريخ، فقه و حقوق و اصول، فلسفه و كلام، تصحيح و تحقيق، دانش سياسي و اقتصاد.
وي در خصوص سطح كيفي آثار عنوان كرد: آثار رسيده از نظر كيفي رشد مطلوبي نسبت به سال گذشته داشته است؛ به گونه‌اي كه مسؤولين تصميم گرفتند كف امتيازات را بالا ببرند و معيارهاي سنجش را سخت‌تر كنند.
حجت الاسلام والمسلمين شاكرين ادامه داد: پس از برگزاري همايش براي آنكه جامعه علمي كشور از نتايج، آمارها و تحليل‌ها استفاده كنند، كارنامه‌اي مكتوب به چاپ خواهد رسيد كه قطعاً براي كشور مفيد و مؤثر خواهد بود. وي افزود: كار ديگري كه به طور خاص بر روي آن برنامه‌ريزي شده است، تأسيس يك دفتر پژوهشي است كه وظيفه آن شناسايي وضع مطلوب و جهت‌دهي فعاليت‌ها مي‌باشد.
دبير همايش كتاب سال حوزه با اشاره به اينكه عده‌اي معتقدند اين همايش اختصاص به بزرگان حوزه دارد، تصريح كرد: امسال كتاب‌ها به چهار محور علماي حوزه، فضلا و محققان حوزه، نوقلمان و بانوان مشخص شده‌اند كه با اين اقدام آن شائبه از بين رفته است و آثار به نحو بهتري مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند.
وي در پايان يادآور شد: به منظور بسط كتاب سال حوزه، از سال آينده براي نخستين بار همايش را به صورت جهاني برگزار خواهيم كرد و قيد ايراني بودن در آيين‌نامه حذف خواهد شد تا امكان حضور طلاب غير ايراني را در اين همايش فراهم سازيم. زيرا امسال هم تعدادي از طلاب غيرايراني از كشورهاي مصر و لبنان آثار خود را به اين دبيرخانه ارسال كرده‌اند.
خاطر نشان مي‌شود همايش كتاب سال حوزه روز پنج‌شنبه، سوم دي‌ماه با سخنراني آيت الله جوادي آملي و مدير حوزه علميه قم، در تالار همايش‌هاي مدرسه عالي دارالشفاء برگزار مي‌شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید