سمفوني امام رضا(ع)!

سمفوني امام رضا(ع) ساخته شده و شاهين فرهت، سازنده آن، منتظر فرا رسيدن مناسبتي است تا شاهد اجراي اين سمفوني باشد.
بايد ديد اين سمفوني چه زماني فر صت اجرا مي‌يابد چرا که همزمان با اعلام اين خبر از سوي فرهت، خبرها از اجراي سمفوني «دماوند» در ارمنستان حکايت دارد.
به گزارش خبرگزاري مهر، سمفوني «دماوند» که توسط شاهين فرهت ساخته شده، سالهاست که از خلق آن مي‌گذرد اما هيچ وقت امکان اجراي آن در ايران فراهم نشد. البته حالا اين طور که رضا مهدوي، رئيس مرکز موسيقي حوزه هنري مي‌گويد: حوزه هنري آستين بالازده تا اين اثر را منتشر کند و اصلا اجراي اين اثر در ارمنستان براي ضبط کيفي اين سمفوني است.
در اين بين، فرهت اوضاع به هم ريخته ارکستر سمفونيک ايران را دليل اصلي اجرانشدن سمفوني «دماوند» در کشورمان مي‌داند. البته او زياد هم نااميد نيست و هنوز اميدوار است سمفوني که درباره زندگي امام رضا(ع) ساخته است، توسط ارکستر سمفونيک تهران اجرا شود. ارکستر سمفونيک که فرهت از به هم ريختگي آن سخن گفته بود، پس از استعفاي ايرج صهبايي از رهبري دائم آن، مجددا در اختيار فريدون ناصري قرار گرفته است.
در اين بين اما چند مدتي را ارکستر سمفونيک بدون رهبر سپري کرد که دوره خوبي براي اين ارکستر نبود. البته فرهت اجرا شدن را دليل ساخت سمفوني امام رضا(ع) نمي‌داند: «من از سالها پيش که در سوئد بودم به ساخت يک سمفوني درباره امام رضا(ع) فکر مي کردم و سعي داشتم در اين اثر از نوحه‌هاي قديمي نيز استفاده کنم».
دليل استفاده از نوحه‌هاي قديمي را فرهت اين گونه توضيح مي‌دهد: «در بعضي از نوحه‌هاي قديمي تمهاي قوي و درخشاني هست که در ساخت چنين آثاري مي‌شود از آنها بهره گرفت». وي که براي ساخت اين سمفوني، زندگي امام رضا(ع) را کامل مطالعه کرده است، مي‌گويد: در زمينه موسيقي مذهبي، آثار ما در مقايسه با موسيقي کلاسيک غرب محدود است، در حالي که در بررسي آثار موسيقيدانهايي چون «باخ» شاهديم که آثار موسيقيايي بي‌شماري، راجع به وصيت ساخته شده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید