حكم مصافحه با زن نامحرم

fat.gif
جمعی از دانشجویان از آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پيرامون حكم مصافحه با زن نامحرم استفتا کردند که متن پرسش و پاسخ معظم له چنین است:

« با توجّه به اين كه اخيراً در يكى از اجتماعات عمومى در حضور دختران و پسران، يك زن مسلمان با مردان نامحرم مصافحه نموده، خواهشمند است جهت روشن شدن اذهان عمومى نظر مبارك را در مورد سؤالات زير مرقوم فرماييد:
1. زن مسلمانى كه به فروعات اسلام معتقد است، ولى در محيطى رشد كرده كه اگر مرد نامحرم هنگام صحبت كردن و ملاقات با وى مصافحه نكند آن را موجب وهن خود مى داند، در اين صورت آيا مصافحه جايز است؟
2. مصافحه با زنان مسلمانى كه به حجاب اعتقاد ندارند، چه حكمى دارد؟
3. اقدام به اين عمل در ملأعام چه حكمى دارد؟ »
متن پاسخ :
« حرمت دست دادن و مصافحه با زنان نامحرم از مسلّمات فقه شيعه است. حتّى در ميان مذاهب چهارگانه اهل سنّت، تنها «ابوحنيفه» - آن هم در مورد زنان پير - اجازه مصافحه داده، و بقيه حرام مى دانند. و در اين زمينه روايات زيادى در منابع شيعه و «اهل سنّت» آمده، كه صراحت در تحريم دارد، از جمله پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله)مى فرمايد: «هر كس با زن نامحرمى مصافحه كند به غضب خداوند گرفتار خواهد شد.» و خود آن حضرت نيز به هنگام بيعت با زنان به آنها دست نداد. و فرقى ميان مسلمان و غير مسلمان، و معتقد به حجاب و غير معتقد، و در ملأعام و غير آن، نيست. هر چند در مورد زنان مسلمان و در ملأ عام حرمت آن شديدتر است.
شما عزيزان بايد توجّه داشته باشيد كه غربيها اصرار دارند فرهنگ خود را به ما تحميل كنند، و استقلال فكرى و فرهنگى را از ما بگيرند، و محيط ما را آلوده سازند. و اين كار هرگز در شأن ملّت سربلندى همچون ملّت اسلام نيست. هميشه موفّق باشيد. 18/8/82 قم - ناصر مكارم شيرازى »

/ 0 نظر / 7 بازدید