آيت الله مكارم شيرازي: حج مسلمانان بايد پشت دشمن را بلرزاند

آيت الله مكارم شيرازي شنبه در جمع روزه‌داران ماه مبارك رمضان با اشاره به تجمع عظيم مسلمانان در ايام حج گفتند: حج بايد پشت دشمن را بلرزاند اما متأسفانه اين گوهر ناب و ارزشمند، به دست افراد نادان افتاده است كه قدر نمي‌دانند و از تمام ظرفيت‌هاي آن بهره‌ نمي‌گيرند.
ايشان با اشاره به اهميت و جايگاه حج در اسلام يادآور شدند: در اسلام سه اجتماع داريم يكي اجتماعات روزانه كه نماز‌هاي پنج‌‌گانه است و شركت در نماز جماعت بيش از ده نفر ثواب بي‌حساب دارد. دومين اجتماع نماز جمعه براي بيان مسائل اجتماعي و سياسي است كه يكي از تعاليم اهل بيت ـ ع ـ است و اهل سنت از آن بي‌بهره‌‌اند. دستور ائمه آنست كه بايد هر يك فرسخ دور هم جمع شويد و مسايل اجتماعي، اخلاقي، سياسي و مسايل مختلف را در خطبه‌ها بيان كنيد.
آيت الله مكارم شيرازي سومين اجتماع را اجتماع سالانه حج در مكه عنوان كردند و افزودند: از تمام شهرها، كشورها و دنيا مي‌آيند در مسجدالحرام و همه با هم الله اكبر مي‌گويند ركوع و سجود مي‌كنند، انسان فكر مي‌كند اين چه برنامه‌ريزي حساب شده‌اي بوده است. ولي ما استفاده نمي‌كنيم اگر استفاده مي‌كرديم غوغا بود. اين مراسم حج كنگره عظيم و باشكوهي است، در روايات است كه حج سه فلسفه مهم دارد.
ايشان يكي از فلسفه‌هاي حج را اخلاق ارزيابي كردند و ادامه دادند: اگر انسان به دنبال حج به معني واقعي كلمه باشد وقتي از سفر برگشت يك انسان تازه‌اي مي‌شود. چون آنجا انسان از تمام قيد و بندها جدا مي‌شود، لباس‌هاي رنگي را كنار مي‌گذارد. افسوس كه ما حج را خراب كرديم، اين مسئله سرگرمي سوغات آوردن بسياري از مردم را از فلسفه حج دور كرده است. وقتي وارد مكه و مدينه مي‌شود در اين بازارها دنبال اجناسي كه همه جا هست، مي‌گردد و دنبال آن چيزي كه جز آنجا پيدا نمي‌شود، نيست. روحانيون كاروان‌ها، سازمان حج و صدا و سيما بايد اين فرهنگ را تغيير دهند. كسي مخالف سوغات مختصر نيست، بياييد همين ايران بخريد.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم ادامه داد: فلسفه سياسي دومين فلسفه حج است. اين همه جمعيت مسلمان در مكه جمع مي‌شوند كه همه، نمايندگان يك ميليارد و چهارصد نفر مسلمانان دنيا هستند. نمايندگان واقعي و طبيعي هستند. بيايند دست به دست هم بدهند وحدت مسلمين تقويت شود. مسايل سياسي روزشان را بگويند، تصميم واحد بگيرند و پشت دشمن را بلرزانند. يك مرد بيگانه از اروپا گفته بود واي به حال مسلمانان اگر معني حج را نفهمند و واي به حال دشمنانشان اگر مسلمانان معني حج را بفهمند. يعني مي‌توانند از حج يك اتحاد و وحدتي براي كوبيدن دشمن درست كنند. اما متأسفانه از اين بعد سياسي هم استفاده نمي‌شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید