دو كتاب برگزيده از حوزه علميه قم در يازدهمين دوره كتاب سال دانشجويي

در يازدهمين دوره كتاب سال دانشجويي دو تن از دانش‌پژوهان مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ـ ره ـ به عنوان مؤلف و مترجم برگزيده اين دوره معرفي شدند.

حجت الاسلام حسينعلي عربي مترجم برگزيده يازدهمين دوره كتاب سال دانشجويي در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني رسا اظهار داشت: كتابي كه موفق شد رتبه برگزيده را كسب كند در اصل كتاب «موسوعه التاريخ الاسلامي» تأليف شيخ محمدهادي يوسفي غروي است. او در كتاب خود نگاه جديدي به زندگي حضرت رسول ـ ص ـ داشته است زيرا بيشتر بر دو منبع اصلي قرآن و روايات تشيع تكيه كرده كه موجب امتياز او نسبت به كتاب‌هاي مشابه است.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه استاد يوسفي غروي خود نيز در قم حضور داشتند، ترجمه كتاب هم زير نظر ايشان بود و اين كار سنگين كه نزديك به 2 هزار و پانصد صفحه متن اصلي داشت در طول دو سال ترجمه شد. اهميت اين كتاب در اين است كه يك منبع براي تمام علوم است. تاريخ اسلام براي ما مسلمانان به ويژه شيعيان يك منبع مهمي است كه بايد آگاهي كامل نسبت به آن داشته باشيم چون تاريخ چراغ راه آينده است.
حجت الاسلام منصور نصيري مؤلف كتاب «روش‌شناسي علم و الهيات» و برگزيده يازدهمين دوره كتاب سال دانشجويي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار رسا گفت: از جمله مباحثي كه در فلسفه دين و كلام جديد مورد تأكيد است و بحث مي‌شود، بحث علم و دين است. در مورد علم و دين معمولاً گفته مي‌شود كه مهم‌ترين بحث مسئله فلسفه دين، علم و دين است. اساساً پايه‌ريزي دين و كلام جديد را در علم و دين مي‌دانند. ما در اين كتاب ابتدا يك مقدمه تاريخي به مسئله علم و دين زده‌ايم و به نحو تاريخي، صعود و نزول بحث علم و دين را مورد بررسي قرار داده‌ايم. وي اضافه كرد: در بحث علم و دين سه ديدگاه مهم وجود دارد؛ ديدگاه اول ديدگاه تعارض اين دو است. ديدگاه دوم جدا بودن علم و دين است و ديدگاه سوم تبادل سازنده است. در اين كتاب ديدگاه سوم بحث شده است و ديدگاه تنسي مورفي مورد نقد و بررسي كامل قرار گرفته است.

/ 0 نظر / 2 بازدید