غرور و تكبر راه نفوذ شيطان بر دل‌هاست

آيت الله مصباح يزدي شنبه شب در بيت رهبري قم با اشاره به نتايج اطلاعت از شيطان و خطرات دنيوي و اخروي آن بر انسان، غرور و تكبر را بهترين راه نفوذ شيطان بر دل‌ها دانست.
وي در اين مراسم با بيان اينكه كفر و شرك موجب از بين رفتن كليه اعمال انسان مي‌شود، گفت: قرآن مي‌فرمايد «كساني كه كفر ورزيدند در گذشته به سراغشان رفتيم و همه اعمالشان را همانند غباري از بين برديم» ابليس را هم كه جزء ملائكه بود و بيش از 6 هزار سال عبادت خدا را كرده بود بواسطه تكبر از بهشت بيرونش كردند. حال آيا خداوند انسان را توبيخ نمي‌كند؟ اين سنت الهي است كه كفر و شرك همه اعمال را از بين مي‌برد. در اين خصوص تفاوتي بين اهل آسمان و زمين نيست.
آيت الله مصباح يزدي ضمن دعوت از مؤمنين براي حفظ هوشياري در برابر هجمه‌هاي شيطان تصريح كرد: بايد بترسيم از آن كه بلايي كه بر سر ابليس آمد بر سر ما نيايد، زيرا ما به طريق اولي در معرض خطري هستيم كه شيطان مرتكب شد. امروز كساني هستند كه همان راه شيطان را پيش گرفته‌اند و در احكام اسلام تشكيك مي‌كنند؛ يا مي‌گويند پيغمبر خدا اشتباه كرده و يا برخي مرتدين، احكام الهي را به تمسخر مي‌گيرند و ادعاي اسلاميت هم دارند. اينها همه نشانگر غرور و تكبر است.
وي با اشاره به سخنان حضرت علي ـ ع ـ افزود: شيطان علاوه بر اينكه خود راه سركشي را پيش گرفت، قسم خورد كه انسان‌ها را هم گمراه كند و كاري كند كه آنها هم مثل او شوند و راه او را بروند. اكنون او در ميان انسان‌ها ياوراني دارد كه از جنيان بدتر هستند؛ ولايت شيطان را مي‌پذيرند و مي‌شوند انصار شيطان. از اين رو حضرت علي ـ ع ـ از مردم مي‌خواهند همان گونه كه از دشمن خوني خود هراس داريد از شيطان هم هراس داشته باشيد، نه اينكه با او رفيق باشيد. حضرت در خصوص هوشياري مردم آن قدر پافشاري مي‌كنند تا مسئله را جدي بدانيم.
آيت الله مصباحي يزدي سست شدن مؤمنين در برابر وسوسه‌هاي شيطاني را يكي از عوامل گستاخ شدن شيطان در فريب انسان‌ها عنوان كرد و گفت: خطر شيطان تنها براي معنويت و آخرت نيست، بلكه در دنيا انسان را ذليل مي‌كند. هر كس در دنيا به دنبال گناه و شهوت رفت، دستش را به نشانه تسليم در برابر دشمن بالا مي‌برد و حتي در برابر امريكا خضوع مي‌كند. بدانيد راه نفوذ شيطان به دل‌هاي شما غرور و تكبر است!

/ 0 نظر / 3 بازدید