روح اعتكاف براي رسيدن به ولايت الهي است

حجت الاسلام والمسلمين ميرباقري سه‌شنبه شب در جمع معتكفين مسجد جامع قم گفت: روح اعتكاف اين است كه انسان به باطن ولايت ولي الله راه پيدا كند و پرده حجابش به كنار رود و همه عبادات بايد ما را به اين راه برساند.
وي خاطر نشان كرد: در روايات آمده است كه خداوند مي‌فرمايد: شما دعا كنيد و فقر خودتان را بفهميد، من اجابت مي‌كنم آنگاه گوشزد مي‌كند كه ترك دعا استكبار بر خداوند است. دعا چه اجابت شود و چه نشود نفس دعا از اعظم عبادات است.
وي در ادامه با اشاره به مناسك حج و اعتكاف و محدوديت‌هاي آن دو گفت: اين كه در حج احرام مي‌بنديم و يا در اعتكاف براي خودمان محدوديت‌‌هايي قائل مي‌شويم براي اين است كه با تمام وجود توجه به خدا پيدا كنيم.
حجت الاسلام والمسلمين ميرباقري با اشاره به خطبه قاصعه نهج‌البلاغه در توضيح معناي عزت گفت: عزت مال خداست و ما درپي كسب عزت باشيم استكبار است يعني بزرگي ‌و عزت را به خود بستن. عزيز آن كسي است كه متصل به خدا باشد و اين شخص را ديگر حتي طوفان‌ها هم حركت نمي‌دهد.
رئيس فرهنگستان علوم در ادامه با اشاره به مقام و منزلت ائمه معصومين ـ ع ـ گفت: ائمه معصومين ـ ع ـ را خداوند متعال در قالب يك انسان تنزل مي‌دهد و بعد از انسان‌ها مي‌خواهد خاضع و خاشع باشند و دنبال آنها راه بروند چون آنان خلفاي خدا هستند.
وي افزود: اگر مانند سلمان خشوع كرديد آن وقت تجليات انوار اميرالمؤمنين ـ ع ـ را نشانت مي‌دهند. مانند آن كه در روايات داريم كه سجده بر آدم سجده بر انوار ما بود و نور ما در صلب آدم بود كه ملكوت عالم جبرئيل و ميكائيل سجده كردند.
استاد حوزه علميه قم با اشاره به باطن حج؛ راه پيدا كردن به آستان ولي خدا و خضوع در برابر ولايت را از اسرار حج خواند و گفت: ثمره اين همه سختي در حج اين است كه با‌ب‌هاي فضل خدا كه ائمه اطهار ـ ع ـ مي‌باشند به سوي انسان باز مي‌شود.
وي همچنين يادآور شد: وقتي خدا مي‌فرمايد فقط من را بپرستيد نمي‌خواهد بار به روي دوش شما بگذارد بلكه مي‌خواهد استكبار‌تان را بردارد تا به عبوديت برسيد.
حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري با اشاره به روايتي از امام صادق ـ ع ـ شرك در عبادت را همان شرك در ولايت دانست و گفت: هر كس كمترين شركي دارد حتي شرك خفي بداند كه همان قدر از ولايت خارج شده است.
وي در ادامه تأكيد كرد: همان طور كه لا‌ اله الا الله حصني، ولايت اميرالمؤمنين ـ ع ـ هم حصني است چون ولايت‌دار توحيد است و سر باطني همه عبادات ولايت است.
رئيس فرهنگستان علوم در ادامه افزود: روايت داريم كه مردم مكلف شده‌اند بيايند خانه خدا را طواف كنند تا با ما تجديد بيعت كنند.
وي در ادامه با اشاره به روايتي از اميرالمؤمنين ـ ع ـ گفت: در صورت ارتكاب گناه يكي از كارهايي كه بايد بكنيد اين است كه ولايت اميرالمؤمنين ـ ع ـ را بر خودتان عرضه كنيد و از نو قبول كنيد و اين يعني وقتي كه گناه انجام شد عهد با اميرالمؤمنين ـ ع ـ شكسته شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید