/انتخابات/ براي سازندگي سراغ فرهنگي رفتند كه ما آن را نفي كرده بوديم

مسؤول دفتر جريان‌شناسي تاريخ معاصر، روز جمعه در سلسله نشست‌هاي انتخاباتي حزب مؤتلفه اسلامي دفتر قم، عدم موضع‌گيري نهايي حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني را براي نامزدي در انتخابات رياست‌جمهوري موجب سردرگمي ساير گروه‌ها و حضور وي را باعث تقسيم آرا برشمرد و گفت: مردم بايد شعار پركاري و كم خرجي را از مسؤولين آينده كشور مطالبه كنند.

حجت الاسلام حميد رسايي، مسؤول دفتر جريان‌شناسي تاريخ معاصر در نشست انتخاباتي حزب مؤتلفه اسلامي دفتر قم با تشريح ويژگي‌ها و دلايل عدم موفقيت دولت‌هاي گذشته، در خصوص احياي نهضت خدمت‌رساني به مردم گفت: اولين دولتي كه بعد از انقلاب به وجود آمد، دولت موقت بازرگان بود ولي به دليل ولايت‌مدار و عدالت‌طلب نبودن و اينكه معتقد به جدايي دين از سياست بودند نتوانستند خدمت‌رساني به مردم را محقق كنند. دومين دولت نيز دولت خيانت بود، با وجود اينكه تخصص بني صدر رشته اقتصاد بود ولي افكارش دچار مشكل بود. دين در كارهاي او نقشي نداشت و ولايت‌مدار نبود، به همين دليل منجر به خيانت شد. بعد از آن دولت مكتبي شهيد رجايي روي كار آمد. اين دولت به دليل دو ويژگي‌ بارز خود مانند ولايت‌مداري و نقش بارز دين و ساده‌زيستي مسؤولان، توانست نهضت خدمت‌رساني به مردم را محقق كند.
وي دوران رياست‌جمهوري رهبر معظم انقلاب را علي‌رغم وجود اختلاف ديدگاه‌هاي فراوان در دولت، دولتي خدمت‌رسان معرفي كرد و در خصوص دوران سازندگي گفت: در دوران سازندگي يك اشتباه بزرگ صورت گرفت و آن اينكه براي سازندگي به سراغ فرهنگي رفتند كه ما آن را نفي كرده بوديم. در هشت سال دفاع مقدس، فرهنگ مديريتي كشور اين طور شكل گرفته بود كه نيروهاي پيرو ولايت فقيه با حداقل امكانات مديريت مي‌كردند يعني فرهنگ درد‌مندانه و سوختن، نه با حقوق و عيدي و پاداش‌هاي بالا و سفرهاي خارجي. در اين دوران عدالت‌طلبي كم‌رنگ شد، برخي از مديران مياني ولايت‌مداري‌شان ضعيف شد و دين‌محور نبودند. بر همين اساس خدمت‌رساني به مردم هم كم‌رنگ شد. اين دولت علي‌رغم خدماتش پرخرج بود، يعني پركار ولي پرخرج.
وي ويژگي دولت اصول‌گرايان را پركار بودن و كم ‌خرج ‌كردن و بهترين راه مبارزه با امريكا را خدمت به مردم دانست و توضيح داد: مديري كه ميليون‌ها تومان خرج دفتر خود مي‌كند، نمي‌تواند عدالت را محقق سازد. دولت اصول‌گرا دولتي است كه كمتر از جيب بيت‌المال خرج كند و بيشتر كار كند. رهبري از سال 68 تاكنون بارها گفته‌اند مسؤوليت در نظام اسلامي با محروميت همراه است. در دوران هشت سال اخير نيز ولايت‌مداري مديران مياني جامعه ضعيف بود. اگر خدماتي ارائه مي‌شد خدمات بدنه جامعه بود. در اين زمان پرخرجي باقي ماند ولي پركاري از بين رفت.
حجت الاسلام رسايي سفرهاي رؤساي گذشته مجلس كه هيئت‌هاي همراه وي به 300 نفري مي‌رسيدند را مد نظر قرار داد و با اشاره به اولين سفر خارجي حداد عادل كه با 30 نفر صورت گرفته بود، خواستار اشاعه اين فرهنگ در ميان مسؤولان شد و تأكيد كرد: مردم شعار پركاري و كم‌خرجي را بايد از مسؤولين آينده كشور مطالبه كنند. در غير اين صورت كساني كه مباني ما را قبول ندارند و دلشان به آن سوي آب بسته شده است، نگاه‌ها را به خود جلب مي‌كنند.
پژوهشگر سياسي حوزه، عدم موضع‌گيري نهايي حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني را موجب سردرگمي ساير كاندايد‌اها و گروه‌ها در كشور ارزيابي كرد و حضور وي را موجب تقسيم آرا برشمرد. وي در خصوص دورنماي انقلاب خاطر نشان ساخت: آينده‌ انقلاب بسيار روشن است، زيرا ساختار انقلاب بر اساس ولايت مطلقه فقيه است. در طول انقلاب علي‌رغم تمام دشمني‌هاي داخل و خارج ايشان ايستاده و به دشمنان اجازه استفاده از فرصت‌ها را نداده است.
وي با بيان اينكه امروزه عده‌اي به دنبال رد صلاحيت خود در انتخابات براي بهره‌بردا‌ري از آراي غير مأخوذه هستند، تصريح كرد: عده‌اي از افراد به دليل اينكه در ميان مردم جايگاهي ندارند و دست رد مردم در انتخابات شوراها بر سينه‌شان خورده است به دنبال رد صلاحيت شدن خود هستند تا رأي‌هاي ريخته نشده مردم را به نفع خود القاء كنند. به همين دليل تلاش مي‌كنند درصد عدم شركت مردم در انتخابات افزايش پيدا كند.
مسؤول دفتر جريان‌شناسي تاريخ معاصر به اجماع رسيدن كانديدا‌هاي اصول‌گرا را بسيار حياتي عنوان كرد و گفت: اگر نامزدهاي اصول‌گرايان به اين نتيجه رسيدند كه شخصي از ديگران ‌داراي مقبوليت بيشتر يا در كارهاي اجرايي موفق‌تر است، بايد به نفع او كنار بروند.
/ 0 نظر / 14 بازدید