نگاهي گذرا به زندگي آيت الله محمدحسن مسجد جامعي

آيت الله ميرزا محمدحسين مسجد جامعي از علماي حوزه علميه قم پس از تحمل سال‌ها بيماري طاقت‌فرسا و دردناك در شب جمعه دهم رجب‌المرجب به جوار رحمت الهي شتافت.

وي از شاگردان مرحوم آيت الله العظمي بروجردي، خويي، اراكي بود كه سال‌ها در حوزه علميه قم به تدريس، تحقيق و كسب فضايل و كرامات اخلاقي اشتغال داشت و علاوه بر آنكه فقيهي سترگ بود بر ادبيات عرب تسلط بي‌بديلي داشته و حافظ كل قران، نهج‌البلاغه، منظومه سبزواري و الفيه ابن مالك بود و گنجينه گسترده‌اي از اشعار فارسي بودند كه ما را در غم فقدان خود نشاند.
آيت الله حاج ميرزا محمد‌حسين مسجد جامعي در سال 1297 هجري شمسي در تهران ديده به جهان گشود. ايشان در بيت علم و تقوا و فقاهت متولد گرديد. والد وي مرحوم آيت الله حاج ميرزا محمود مسجد جامعي از بزرگان ائمه جماعات تهران بود كه در چهلستون مسجد جامع تهران ساليان متمادي اقامه جماعت مي‌نمود و در ارشاد و هدايت مردم سعي وافر و تلاش بي‌وقفه‌اي مي‌كرد و ملجأ و پناه براي محرومين بود و پاسخگوي مسائل شرعي و مشكلات اجتماعي عموم مؤمنين و نه تنها وي بلكه آباي وي نيز تا مرحوم آيت الله حاج ميرزا مسيح مجتهد تهراني (رهبر انقلاب مبارزه با استعمارگران روس) و قبل از وي محيي و مروج مكتب تشيع بودند.
پس از ارتحال والدشان به دعوت و درخواست عده‌اي از مؤمنين و متدينين عازم تهران گرديد و به اقامه نماز جماعت در چهلستون مسجد جامع و هدايت مردم همت گماشت، در عين حال از محضر درس جامع بين‌المعقول و‌المنقول آيت الله حاج ميرزا ابوالحسن شعراني استفاده مي‌نمود. همچنين در محضر درس آيت الله سيد عباس آيت الله زاده فرزند آيت الله سيد محمود فشاركي حاضر مي‌شد.
همچنين از درس استاد ميرزا محمود شهابي استفاده مي‌كرد. اين دوره از عصر ايشان حدود شش سال ادامه داشت. سپس براي رسيدن به مراحل عالي‌تر علمي عازم نجف اشرف گرديد و در درس فقه مرحوم آيت الله حكيم و درس اصول آيت الله خويي شركت كرد ولي به جهت سازگار نشدن آب و هواي نجف اشرف ضعف مزاجي‌ وي پس از يك سال تحصيل در حوزه علميه نجف اشرف مجدداً براي ادامه تحصيلات عازم شهر مقدس قم گرديد و حدود هشت سال از درس خارج فقه مرحوم آي الله حاج آقا حسين بروجردي بهره‌مند شد و حدود بيست و يك سال از درس خارج فقه و درس خارج اصول مرحوم آيت الله حاج شيخ محمدعلي اراكي بهره‌ها برد و در تمام اين سال‌ها به تدريس سطح نيز اشتغال داشت. نوشته‌جات و جزوات تحقيقي و تقريرات درسي ايشان از درس‌هاي آيت الله بروجردي و آيت الله اراكي و آيت الله حكيم و آيت الله خويي بيانگر ذوق سرشار استعداد و پشتكار وي است. وي موفق به دريافت اجازه اجتهاد از مرحوم آيت الله حاج سيد ابوالحسن اصفهاني شد. وي در سن چهل سالگي شروع به حفظ قرآن كرد و به جهت حافظه قوي و سرشار موفق به حفظ كل قرآن كريم شد. همچنين حافظ كل اشعار الفيه ابن مالك اندلسي در صرف و نحو و ادبيات عربي و تسلط عجيبي به ادبيات و لغات عربي داشت و همچنين حافظ كل اشعار منظومه حاج ملا هادي سبزواري بود و تسلط بسيار زيادي بر اشعار حافظ، سعدي و ساير شعراي فارسي زبان و عرب زبان داشت. وي با پشت سر گذاشتن حدود هشتاد سال خدمت به اسلام و قرآن و مكتب تشيع چند سال بود كه به جهت بيماري و كسالت و كهولت سن توانايي اشتغال درسي نداشت.
نسبت وي: آيت الله محمد‌حسين مسجد جامعي فرزند آيت الله ميرزا محمود مسجد جامعي فرزند آيت الله ميرزا محمدحسين فرزند آيت الله حاج ميرزا ابوالحسن فرزند آيت الله حاج ميرزا مسيح مجتهد تهراني صاحب رساله عمليه و رهبر نهضت ضد روس بود.
مرحوم آيت الله ميرزا محمدحسين مسجد جامعي ـ رحمت الله عليه ـ پس از گذشت حدود هشتاد سال عمر با بركت و تربيت فرزندان خوب و شاگردان فاضل در شب جمع دهم رجب‌المرجب دار‌فاني را وداع گفت.
منبع: پايگاه تبيان

/ 0 نظر / 2 بازدید