/نشريات حوزوی/هفدهمين شماره ما‌ه‌نامه سياحت غرب

مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا وسيما، هفدهمين شماره ما‌ه‌نامه سياحت غرب را با مقالات و مطالبي پژوهشي در مسايل اجتماعي و انساني غرب منتشر كرد.
اين شماره سياحت غرب در برگيرنده مجموعه مقالاتي، حاوي كنكاش و رويكردي انتقادي درباره مسايل مختلف در بخش‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي، علمي و محيط زيست است.
افول اخلاقي امريكا، اولين مقاله بخش فرهنگي است كه به بحث درباره انحطاط اخلاقي جامعه امريكا و علل و عوامل آن پرداخته و رويكرد تساهل و رواداري نسبت به مسايل غيراخلاقي را عامل اساسي اين انحطاط دانسته است. اكثر مقالات ديگر اين بخش، درباره مسايل تكنولوژي و فرهنگ منبعث از آن است.
در بخش اجتماعي، موضوعات تضعيف ساختار خانواده در امريكا، تأثير پيام‌هاي خشونت‌آميز رسانه‌ها بر زنان و پورنوگرافي كودكان در اينترنت، طي سه مقاله جداگانه، مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
«ان‌.جي‌.او ها، ميسيونرهاي غير‌مذهبي جهان نوين» از جمله مقالات بخش سياسي است كه پديده رواج ان‌.‌جي‌.‌او ها (سازمان‌هاي غير‌دولتي) را در كشورهاي تحت فشار سلطه جهاني غرب، بررسي كرده و در نهايت آنها را در بيشتر موارد در خدمت استعمار نوين دانسته است.
بخش اقتصادي حاوي مقاله‌اي درباره ابعاد زيان‌بار توسعه بي‌رويه و شتابان صنعت در كشورهاي مختلف است. مقاله ديگري در اين بخش به تحليل شكاف ثروت و درآمد بين طبقه ثروتمند و اقشار متوسط و پايين جامعه امريكا پرداخته است.
انتقاد از كوتاهي و سهل‌انگاري اداره غذا و داروي امريكا در بررسي مضرات غذاهاي اصلاح شده ژنتيكي، موضوع تنها مقاله بخش علمي است. بخش محيط زيست نيز شامل مقاله‌اي كه در آن، مك كيبن، نويسنده سرشناس و فعال در زمينه مباحث زيست ـ محيطي، از نقش مثبت مذهب در نجات محيط زيست از بحران موجود سخن گفته و اديان را به مشاركت در اين امر فراخوانده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید