معرفی فرزانگان حوزه: علامه محمد باقر مجلسي

جمعه 30 مرداد، بزرگداشت علامه مجلسي است. متن ذيل اشاره‌اي به زندگي پربار آن عالم رباني است.علامه محمدباقر مجلسي فرزند روحاني كبير محمدتقي مجلسي در رمضان سال 1307 هجري قمري در اصفهان ديده به جهان گشود.
محمدباقر در فضاي خانه‌اي تنفس مي‌كرد كه آكنده از عطر گل‌‌هاي معرفت و فقاهت بود، پدربزرگش ملامقصود از دانشمندان باتقوا و از مروجين مذهب تشيع بود. وي به خاطر كلام زيبا و اشعار دلنشين و رفتار و گفتار نيكو در محافل و مجالس به مجلسي لقب يافته بود و خاندان عاليقدر آنان نيز بدين نام شهرت يافته بودند. پدرش در زهد و پارسايي چنان بود كه مردم به چشم فردي مقدس به او مي‌نگريستند.
او از شاگردان بزرگ شيخ بهائي و در علوم اسلامي يكي از سرآمدان روزگار خود بود. پدر علامه مجلسي مي‌گويد: «در يكي از شب‌ها بعد از فراغت از تهجد، حالتي بر من عارض شد كه دانستم در آن حال هر دعايي كنم مستجاب خواهد شد. در همين حال صداي گريه محمدباقر از گهواره بلند شد و من دست دعا به سوي خداي خويش برداشتم و گفتم: الهي به حق محمد و آل محمد صلوات الله عليهم اجمعين، اين طفل را از مروجين دين و ناشرين احكام حضرت سيد المرسلين قرار ده و او را به توفيقات با نهايت موفق بدار».
محمدباقر در اندك زماني مراحل مختلف علمي را يكي پس از ديگي طي كرد. نبوغ سرشار او به حدي بود كه در سن چهارده سالگي از فيلسوف بزرگ اسلام ملاصدرا اجازه روايت گرفت و سپس در حضور استاداني چون علامه حسنعلي شوشتري، امير محمد مؤمن استرآبادي، ميرزاي جزايري، شيخ حر عاملي، ملامحسن استرآبادي، ملامحسن فيض كاشاني، ملاصالح مازندراني، زانوي ادب زد و از خرمن علم و معرفت هر يك خوشه‌ها چيد.
ديري نگذشت كه او بر حرف و نحو، معاني و بيان، لغت و رياضي، تاريخ و فلسفه، حديث و رجال، درايه و اصول و فقه و كلام، احاطه كامل پيدا كرد. او در حالي كه عنفوان جواني خود را سپري مي‌كرد، در زمره استادان طراز اول حوزه علميه قرار گرفت. درس مجتهد‌پرور او صدها طلبه را از گوشه و كنار شهرها به حوزه علميه اصفهان كه در آن زمان مركز تشيع به شمار مي‌رفت، كشاند و طلاب جوان به محض رسيدن به اصفهان سراغ درس او را از ديگران مي‌گرفتند.
صبح روز 27 رمضان هاله‌اي از غم، شهر را فرا گرفت. صداي شيون از خانه علامه برخاست.
برگرفته از كتاب ديدار با ابرار ويژه علامه محمدباقر مجلسي: تاليف حسين ابراهيم‌زاده

/ 0 نظر / 5 بازدید