آیت الله صانعی: با مصرف صحيح ماليات اعتماد مردم را جلب كنيد

آيت الله صانعي روز پنجشنبه در دیدار رییس و معاونین سازمان امور مالیاتی کشور گفت: اعتماد‌سازی در میان جامعه لازم و ضروری است. اگر مالیاتهای اخذ شده از مردم در راه صحیح و درست هزینه شود، مردم با اطمینان و اعتماد بیشتری مالیاتهای خود را پرداخت می‌کنند.
ايشان ادامه داد: پرداخت مالیات از احکام اولیه است و باید از طريق صحيح از مردم اخذ و در جامعه درست مصرف شود.
او افزود: برای برقراری نظم و امنیت در یک کشور نیاز به صرف هزینه است و این هزینه‌ها در ابتدا باید از منابع آن کشور تأمین شود و اگر این منابع با عدم اسراف و ولخرجی باز هم کفاف نداد آن وقت بر مردم واجب است که با پرداخت مالیات نظم و امنیت را در کشور برقرار کنند.
این مرجع تقلید گفت: پرداخت مالیات در اسلام یک وظیفه برای تأمین و حفظ امنیت است و همة ما موظفیم امنیت مملکت را ‌حفظ کنیم تا زندگی بهتر و سالم‌تری داشته باشیم.
ایشان مطالعة تاریخ مالیات در ایران را برای رؤسای سازمان امور مالیاتی کشور مفید و با ارزش دانست و گفت: پرداخت مالیات توسط مردم سه مرحله داشت، زمان رژیم طاغوت مردم مالیات را حرام دانسته و به سختی پرداخت می‌کردند، اوايل انقلاب که مردم مالیات را وظیفة خود می‌‌دانستند و با شور و شوق و با اعتماد و اطمینان فراوان آن را پرداخت می‌کردند و در زمان کنونی که مشخص نیست مردم نسبت به پرداخت مالیات چه دیدی دارند.
این مرجع تقلید گفت: ‌باید با تلاش و کوشش و انجام اقدامات شایسته برای مردم دید آنان ‌را نسبت به پرداخت مالیات مثبت كرده و آنها را ترغیب کنید.
آیت الله صانعی مأموران مالیاتی را از ‌گرفتن مالیات با زور برحذر داشت و گفت: گرفتن مالیات با زور و ظلم بسیار امری ناشایست است، بخصوص زمانی که از سوی قدرت و حکومت باشد، لذا باید بسیار مراقب و مواظب باشید که این گونه انجام نشود.
ایشان به قوانین اسلام پیرامون پرداخت وجوهات اشاره کرد و افزود: قوانینی که اسلام وضع کرده همه‌اش به نفع بشریت است و این عامل باعث رعایت قوانین اسلام توسط مسلمانان می‌باشد؛ پس اگر مردم منفعت مالیات را درک کنند، دیگر مشکلی در اخذ مالیات وجود نخواهد داشت.

منبع: رسانيوز

/ 0 نظر / 5 بازدید