بازديد نمايندگان مجلس از پژوهشكده حوزه و دانشگاه

رييس و اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از پژوهشكده حوزه و دانشگاه بازديد كردند.

در اين بازديد حجت الاسلام والمسلمين اعرافي، رييس پژوهشكده با بيان سابقه تشكيل اين پژوهشكده گفت: همزمان با انقلاب فرهنگي و درپي مأموريتي كه حضرت امام خميني ـ ره ـ به جامعه مدرسين محول كرده بودند، اين پژوهشكده براي جهت‌دهي به درس‌هاي علوم انساني تشكيل شد. وي افزود: ما ده گروه پژوهشي داريم در قالب دو پژوهشكده با عنوان حوزه و دانشگاه و 30 عضو رسمي هيئت علمي داريم. همچنين 60 محقق به صورت قراردادي و پيمان‌كاري در اين مؤسسه فعاليت مي‌كنند.
حجت الاسلام والمسلمين اعرافي گفت: شوراي علمي پژوهشكده مقيد است كه دو تن از اساتيد دانشگاه‌ها در كنار اين شوراهاي علمي باشد. رييس پژوهشكده در ادامه افزود: تلاش بر اين است كه پروژه‌هايي كه صورت مي‌گيرد در جهت اين اهداف پژوهشكده باشد. 1 ـ تحقيق در حوزه علوم انساني و اجتماعي با نگاه اسلامي؛ 2 ـ تدوين منابع و متون درسي دانشگاهي در اين رشته‌ها؛ ‌3 ـ ارتباط علمي بين اساتيد و فضلاي حوزه و دانشگاه در اين رشته. وي افزود: تلاش ما هميشه ناظر به ارتباط حوزه و دانشگاه است و گروه‌هاي اين پژوهشكده در راستاي اين سه هدف كار مي‌كنند.
وي با ارائه گزارشي از روند كار تحقيقات و چاپ محققين پژوهشكده گفت: 90 عنوان كتاب چاپ و منتشر شده است. بعضي از اين كتاب‌ها به عنوان متن درسي و بسياري هم به عنوان منبع درسي مورد استقبال واقع شده‌اند. در حال حاضر هم 80 پروژه در دست بررسي و تنظيم ‌و 500 مقاله در نشريات و همايش‌ها از طرف پژوهشكده ارائه شده است.
حجت الاسلام والمسلمين اعرافي با بيان تدوين كتب دانشگاهي در اين پژوهشكده اظهار داشت: در اين مركز سعي كرده‌ايم به پژوهش‌هاي ميداني و كاربردي و عملياتي براي بدنه نظام بپردازيم. وي با اعلام اينكه كار دفتر مطالعات و همكاري حوزه و دانشگاه به زودي آغاز مي‌شود، گفت: آسيب‌شناسي و تقويت حوزه و دانشگاه وظيفه اصلي اين دفتر است.
حجت الاسلام والمسلمين اعرافي از عدم اهتمام وزارت‌خانه علوم، تحقيقات و فن‌آوري و ديگر نهادهاي مربوطه در نظام به مباحث علوم انساني و اجتماعي انتقاد كرد.
در اين ديدار دكتر عباس‌پور، رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: بايد به اسلامي شدن دانشگاه‌ها دقت و اهتمام شود. پژوهشكده مي‌تواند عامل اصلي پيوند حوزه و دانشگاه باشد و بايد از پتانسيل مجلس هفتم و اعتقاد و علاقه نمايندگان به اسلامي شدن دانشگاه‌‌ها استفاده كرد تا سعادت جامعه كه از ناحيه حوزه و دانشگاه نشأت مي‌گيرد، عينيت پيدا كند.

/ 0 نظر / 5 بازدید