تفسير راهنما

نگارش تفسير 20 جلدي راهنما بر اساس يادداشت‌هاي حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني و تلاش گروهي از محققان مركز فرهنگ و معارف قرآن، به پايان رسيد.

حجت الاسلام والمسلمين خراساني، رييس مركز فرهنگ و معارف قرآن، با اعلام اين مطلب كه نگارش تفسير 20 جلدي راهنما به پايان رسيده است، گفت: تفسير راهنما يادگار علمي حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني در دوران زندان ستم‌شاهي است. ‌وي با شناخت نيازهاي زمان و عرضه آن به قرآن، پاسخ‌هايي را دريافت كرده است كه حاصل آن نزديك به سي هزار برداشت تفسيري با روشي ابتكاري است. پس از پيروزي انقلاب، پژوهش‌گران مركز فرهنگ و معارف قرآن كار تكميل و سامان‌ دادن اين برداشت‌هاي قرآني را بر عهده گرفتند.
علي خراساني نوآوري‌هاي علمي، شيوه جديد ارايه مفاهيم قرآني به همراه فهرستي متنوع و جامع از موضوعات قرآني را امتياز اين تفسير نسبت به باقي تفاسير عنوان كرد و افزود: آن چه مورد توجه محققان بوده، تدبير و كاوش در آيات در راستاي برداشت بيشترين موضوعات، مفاهيم و پيام‌هاي قرآني بوده است. چنان كه اگر آيه‌اي بر اساس قواعد و مباني گوناگون و متقن تاب تفسيرهاي را گوناگوني را داشته، اين تفسير از هر يك جداگانه بهره برده است.
رييس مركز فرهنگ و معارف قرآن درباره برنامه‌‌هاي آينده مركز براي اين تفسير گفت: تاكنون جلد نخست تفسير راهنما به زبان اردو ترجمه شده است و ساير مجلدات نيز به زودي به زبان‌هاي اردو و عربي ترجمه مي‌شود. افزون بر اين تهيه گزيده تفسير راهنما و نسخه الكترونيكي آن در دست اقدام است.

/ 0 نظر / 8 بازدید