گله از جفاي ياران

به قلم رسا

حضور گسترده مردم نيازمند رسيدگي ويژه و گسترده مسؤولاني است كه افتخار خدمت به اين آستان‌هاي مقدس را دارند. تلاش بي‌وقفه و شبانه‌روزي كاركنان و خادمان حرمين شرفين در حجاز و بارگاه امام رضا ـ ع ـ در خراسان در اين جهت، مثال‌زدني است. با وجود تمام توصيه‌هاي ديني و مذهبي و خواست عمومي ‌مردم در جهت اين رسيدگي ويژه، متأسفانه شرايط موجود در حرم امام خميني ـ ره ـ شرايطي متضاد با الگوهاي شايسته، پديد آورده است.

اگر در يکي از روز‌هاي عادي هفته در اين بارگاه مقدس حاضر شويد، بي‌توجهي مسؤولان و مديران مرقد مطهر را به امور رفاهي و نظم و نظافت حرم مطهر، خواهيد ديد. من به عنوان فردي كوچك از خيل مشتاقان امام عزيز، علاوه بر شنيدن گله‌گذاري‌هاي زائران متعدد حرم امام خميني ـ ره ـ ، چندين بار نيز از نزديك به بررسي اين مسائل در آن مرقد مطهر پرداخته‌ام. چندي پيش كه براي زيارت مشرف شدم، مثل هر بار مسايل آزار‌دهنده‌اي را ديدم و هيچ مسؤولي را براي پرسش و دريافت پاسخ نيافتم. به جز قسمت جنوبي حرم مطهر كه محل رفت و آمد ميهمانان ويژه است، تمامي اطراف آن، از خاك پوشيده شده بود كه با كمي آب در اثر باران يا نشت لوله آب، محل عبور و مرور زائران آغشته به گل و لاي مي‌شد. چيزي كه به كرات در اطراف حرم ديده بودم. بوي فاضلاب كه منشأ ناشناخته‌اي داشت در اطراف حرم آزار‌دهنده بود و فعاليت آزادانه دست‌فروشان تا نزديك‌ترين در ورودي آستان، منظره‌اي نامطلوب بود. زباله‌هاي پراكنده در خارج در ورودي حرم، بوي نامطبوع در آستان ورودي و هواي راكد داخل حرم كه با بوي زننده سيگار آميخته شده بود، همه گواه عدم نظارت كافي مديران و نبود رسيدگي لازم بود. به علاوه استفاده از فضاي حرم به عنوان خوابگاه صورت خوشي نداشت، كه با فراهم كردن يك سوله مجهز به امكانات برودتي از اين مشكل قابل جبران بود. در اطراف ضريح و گوشه و كنار صحن داخلي حرم نيز آثار بي توجهي مديران به نظافت و پاكيزگي حرم مشهود بود .در ديگر اماكن مقدس اين گونه مسايل با حضور جدي و پي‌گير مسؤولان كاملاً حل شده است اما پس از 16 سال هنوز هم زائران و مشتاقان حرم امام خميني ـ ره ـ از اين ناهنجاري‌ها رنج مي‌برند. متأسفانه ساخت و سازهاي اخير كه در اطراف حرم انجام مي‌شود، اين گونه مشكلات را مضاعف كرده است.

علاوه بر اينها دو مسئله آزار‌دهنده ديگر نيز وجود داشت، نخست استفاده از سربازان وظيفه در برخي مسؤوليت‌هاي حرم كه نيازمند توجه و دلسوزي و وقار ويژه‌اي است و ديگر، بي‌توجهي يكي از افراد شاغل در آن مکان به تذكر نگارنده مبني بر خاموش كردن سيگار هنگام ورود به حرم مطهر كه با پررويي پاسخ داد: من خود‌م مال اينجا هستم!

به نظر مي‌رسد علاوه بر آماده‌سازي حرم امام خميني ـ ره ـ در مقاطع خاص زماني مانند ايام سالگرد ارتحال ايشان و يا مناسبت‌هاي مذهبي، لازم است در تمام ايام سال به برقراري نظم و نظافت اطراف و داخل حرم توجه ويژه‌اي گردد. شايد اگر كساني كه افتخار خدمت به امام راحل را در زمان حيات ايشان داشتند، هر از چندي از آن ساختمان مجلل و سرشار از امكانات رفاهي و داراي تهويه مطبوع مناسب و مفروش و مزين به سنگ‌هاي گران‌قيمت كه به نام حفظ و نشر آثار ايشان در كنار درختان كوه‌پايه‌هاي خوش‌آب و هواي شميران، براي خود بنا كرده‌اند، به اين قسمت از حرم پير جماران و مراد مردم ايران سري مي‌زدند و به جاي همراهي ميهمانان داخلي و خارجي، با همين مردم بي‌توقع و صبور، بدون اطلاع قبلي از ميان همين نابساماني‌ها به داخل حرم نظري مي‌افكندند، حرم امام شرايط ديگري داشت.

به هرحال از کساني که در برابر نفي نظرات و انکار اوامر و اشارات امام عزيز، دل‌نگران مي‌شوند و موضع مي‌گيرند، کمترين توقع آن است که براي اين سوء مديريت‌ها که در حق آن امام بزرگوار و مردمان زائر و مشتاق او مي‌شود نيز واکنشي به جا از خود نشان دهند.

/ 0 نظر / 14 بازدید